Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Стабилен ръст при плащането на данъци онлайн
Плащането на данъци по електронен път отбелязва стабилен ръст през последните пет години в България, показва редовното годишно проучване на Visa. Резултатите от данъчната кампания през 2018 г. сочат, че 72% от анкетираните биха използвали банкова карта вместо пари в брой, за да платят своите данъци, ако имат тази възможност, в сравнение с 41% през 2014 г., 61% през 2015 г., 64% през 2016 г. и 66% през 2017 г.
Положителните нагласи спрямо плащанията на POS терминал са се повишили, като всички негативни нагласи (например, че няма достатъчно POS терминали, че не винаги работят, а операциите са бавни и се изисква подпис) бележат спад.
„Все по-често потребителите виждат предимствата от преминаването към електронни разплащания, които им гарантират скорост, сигурност и удобство. Те осъзнават и ефекта от тях за икономиката, защото те водят до намаляване на корупцията, повишаване на прозрачността и подобряват събираемостта на данъците. Това ни дава увереност, че тенденцията на нарастващата популярност на безналичните разплащания за плащане на данъци, която наблюдаваме през предходните години, ще се запази. Visa работи с широк кръг партньори, за да издигне още повече нивото на електронните плащания в сферата на обществените услуги“, каза Красимира Райчева, мениджър на Visa за България.
Проучването на Visa по време на данъчната кампания през 2018 г. показва също, че има постоянно увеличение на плащанията на данъци по банков път и онлайн - 19% от българите са платили своите данъци онлайн, а 18% чрез банков превод – в сравнение с 13% за двата способа на разплащане през 2017 г.
Резултатите показват любопитни подробности за профила на потребителите, които плащат по банков път – те са предимно мъже (79%) на възраст 36-45 години (37%), живеещи в страната (54%), със среден доход от 801-1400 лв. (46%).
Профилът на плащащите онлайн своите данъци също е на мъж (61%), от София (59%), с доходи над 700 лв. (57%). Броят на българите, които плащат своите данъци в брой, отбелязва значително намаление от близо 10 процентни пункта през 2018 г. и достига 63%, спрямо 72% през предходната година.
Удобството продължава да бъде основната причина българите да изберат електронни разплащания за своите данъци и задължения към държавата – поради тази причина 83% от българите са избрали банков превод, а 93% - онлайн данъчни плащания. Нещо повече, 73% от всички анкетирани заявяват, че се интересуват от новите начини на плащане, включително за годишните си данъчни задължения.
Телевизията губи своята водеща позиция (44% през 2018 г., спрямо 48% през 2017 г.) като основен информационен канал за новостите в начините на разплащане, като достига нивата на уебсайта на Националната агенция за приходите (44%), интернет (42%) и останалите медии (38%).
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.