Руската централна банка: Дигиталните валути са бъдещето на финансовата ни система

Руската централна банка: Дигиталните валути са бъдещето на финансовата ни система

Тъй като икономиката се пренася онлайн, дигиталните валути са бъдещето на финансовите системи, Това заяви пред Си Ен Би Си гуверньорът на Руската централна банка Елвира Набиулина.

По думите й има нужда от бързи и евтини платежни системи, като  дигиталните валути на централните банки (CBDC) могат да запълнят тази празнина на пазара.

„Смятам, че това е бъдещето на нашата финансова система, тъй като то корелира с развитието на цифровата икономика“, коментира тя.

През октомври Москва публикува консултативен документ за дигиталната рубла и цели да представи неин прототип до края на 2021 г. Според Набиулина пилотните проекти може да започнат още следващата година.

Това би могло да предизвика опасения във Вашингтон, смята бившият служител на финансовото министерство на САЩ Майкъл Грийнуолд.

„Тревожи ме, че централните банки на Русия, Китай и Иран ще създадат свои дигитални валути и ще оперират извън доларовия пазар, като други страни може да ги последва. Това би било тревожно“, коментира той.

 Дигиталните валути на централните банки са различни от криптовалутите. Те се издават от съответните власти и имат стойност, равняваща се на тази на фиатните пари.

Криптовалутите бяха незаконни в Русия до миналата година, като те все още не могат да се използват за плащания.

„Ще вървим стъпка по стъпка, защото това е много труден проект от технологическа и правна гледна точка“, каза  Набиулина.

Много централни банки по света разработват свои цифрови валути, които биха могли да насърчат приобщаването на повече хора към финансовата система и да улеснят трансграничните трансакции.

По думите на Набиулина обаче ще има предизвикателства в посока намирането на „общи решени“ между системите, разработени независимо от различните държави.

„Ако всяка банка създаде своя собствена система – технологична система с местни стандарти, ще бъде много трудно да се създаде някаква взаимовръзка между тези системи, така че да могат се извършват трансгранични плащания“, каза тя.

Набиулина коментира и американските санкции срещу Москва, определяйки ги като „постоянен риск“ за Русия.

През последните години Вашингтон наложи санкции срещу Русия по най-различни причини – от подозрения за отравяне на опозиционни политици до предполагаема намеса в изборите в САЩ и кибератаки.

„Това е причината нашата парична политика, както и фискалната и макроикономическата ни политика, да бъдат доста консервативни“, каза тя.

По думите й резервите на Русия са „доста големи, за да може страната да се справя с всички финансови и геополитически сценарии“. Според нея руските резерв също така са доста по-разнообразни от тези на другите държави.

„Де-доларизацията е част от широка политика за управление на валутните рискове“, коментира тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ