Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Следващият бюджет на ЕС трябва да трансформира европейската икономика
Следващият седемгодишен бюджет на Европейския съюз трябва да бъде радикално преосмислен, обяви зам.-председателят на Комисията по бюджета, евродепутатът Маргарида Маркес.
Преди три месеца непознатият до този момент вирус започна да променя света, нашия живот и икономиката ни. Начинът, по който ще реагираме на тази пандемия в краткосрочен план и как подкрепяме икономическото и социалното възстановяване, ще оформят нашите икономики и общества в следващите десетилетия. Миналата седмица Еврогрупата постигна безпрецедентен пакет от мерки за помощ в размер на над половин трилион евро. Дори да е далеч от това, което бихме могли да искаме, това е пакет, който включва значителни елементи на солидарността на ЕС, коментира в своя статия по този повод Euractiv.
Два въпроса бяха оставени отворени: какви ще са характеристиките на нов фонд за възстановяване и каква ще е ролята на следващия бюджет на ЕС (Многогодишна финансова рамка - МФР) за икономическото възстановяване. И двата са от решаващо значение за възстановяването на Европа и трансформацията ѝ, пише изданието.
Настоящите предложения на Комисията за бюджета на ЕС са много малки по отношение на неговия размер и не могат да осигурят истинския катализатор за възстановяването, от което Съюзът се нуждае в тези трудни времена. Комисията трябва да излезе с преразгледано предложение за МФР, по искане на Парламента и това е възможност за създаване на стабилна и гъвкава МФР, при която приоритетите могат да бъдат преоценявани в контекста на настоящите предизвикателства и да се отделят значителни ресурси за изграждане на устойчива, приобщаваща и климатично неутрална европейска икономика.
Следващият бюджет на ЕС следва да даде приоритет през първите години на областите, в които би могъл да донесе значителна добавена стойност за икономическото и социалното възстановяване, (изследвания и иновации, здравеопазване, заетост и социални политики, бизнес и инвестиции, цифрова трансформация и модернизирана политика в областта на селското стопанство и сближаването в подкрепа на принципите на зелената сделка) а средносрочната ревизия следва да бъде задължително направена, посочват от изданието.
Фондът за възстановяване, ограничен във времето, обхващащ всички държави-членки и с адекватна демократична отчетност, контролирана от Европейския парламент и Съвета, трябва да бъде снабден с достатъчно ресурси, които наистина да подпомагат трансформирането на европейската икономика. Това е най-ефективният начин за справяне с голямата здравна и икономическа криза, като подкрепя дългосрочна визия за възстановяването, която носи устойчивост и устойчивост на хората и обществото и ремонтира функционирането на вътрешния пазар.
Тази седмица Европейският съвет трябва да даде ясни насоки по няколко въпроса:
Размер: МФР не е достатъчна и фондът за възстановяване трябва да бъде готов да действа с подходящия стимул в зависимост от тежестта на кризата и степента на нуждите.
Действия за финансиране: Само когато е ясно какво точно ще финансира, можем да говорим за размера на финасирането и останалите функции. Тук има три възможни варианта: 1) подкрепа за конкретни програми на ЕС чрез допълване, особено през първите години на МФР; 2) да се подкрепи нов инструмент за възстановяване и устойчивост на европейските икономики, приведен в съответствие с принципите на Европейската Зелена сделка. Този инструмент може да подкрепи национални инвестиции, които осигуряват макроикономически стимули и проекти, които позволяват да се изгради по-устойчива икономика; 3) в подкрепа на общи проекти на ЕС, свързани с прилагането на Европейската зелена сделка и / или индустриалната стратегия.
За да се гарантира, че националните дългове не се увеличават: Комисията, от името на Съюза, трябва да заема средствата при много дълги падежи и ниски лихвени проценти.
Погасяване: Споразумение за безсрочни облигации е много малко вероятно, така че трябва да има ангажимент за ресурси от всички държави-членки. Функциите за изплащане трябва да бъдат предварително решени, а задълженията да предвиждат главно нови собствени ресурси. За собствените ресурси скоро може да бъде постигнат цифров данък - консенсус на ниво ОИСР и този сектор вероятно ще бъде най-слабо засегнат от кризата - трябва да се включат данъкът за регулиране на въглеродните емисии и CCCTB (Обща консолидирана такса за корпоративен данък).
Миналата седмица Европейският парламент, с подкрепата на основните политически групи, поиска създаването на облигации за възстановяване. Време е Европейският съвет да отстоява Европа и да се бори усилено за нейното възстановяване. Лидерите на Съюза се събират за решаваща среща на върха в четвъртък, обобщават от Euractiv.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.