София произвежда 40% от БВП на страната

София произвежда 40% от БВП на страната

Задълбочават се разликите в развитието между регионите в страната. Това е заключението от петото годишно изследване на социално-икономическото състояние и развитие на областите в България  - „Регионални профили: показатели за развитие 2016”, изготвяно от Института за пазарна икономика (ИПИ).

От данните става ясно, че София няма нищо общо с останалите области в страната по Брутен вътрешен продукт. В столицата се произвежда около 40 на сто от БВП на страната и този дял продължава да расте. Към 2014 г. БВП на човек е близо 25 000 лв., а в най-слабо развитата област - Силистра, БВП е по-малко от 6 000 лв. на човек. По този показател столицата е на средноевропейско ниво. София концентрира и все по-голям дял от икономическата активност в страната.

Като цяло през 2014 г. е започнало преодоляването на последствията от икономическата криза. Съвкупното производство в реално измерение надминава предкризисното ниво, но възстановяването все още предстои за голяма част от областите и районите в България.

Девет от областите в страната са достигнали предкризисното ниво, а в 19 области БВП в реално измерение все още не е достигнал нивото от 2008 г.

Югозападният и Югоизточният район отчитат реално производство, което е с 2-3 на сто по-високо от предкризисното. Интерес представлява Област Пловдив, която бележи бърз ръст - съвкупното производство е близо 9% над нивото на предкризисната година. Това се дължи на огромните инвестиции, които привлича регионът, отбеляза Николова.

Вече може да се говори и за възстановяване на инвестиционните потоци в част от областите, ако се отчитат разходите за дълготрайни материални активи. В една трета от областите вече са достигнати предкризисните нива по този показател. Тук обаче един от основните двигатели на този процес са европейските средства, обясниха от ИПИ.

Регионалната политика в България не дава резултати, отчитат експертите. Вменените със закони и стратегии цели не се постигат, дори напротив - различията и проблемите се задълбочават. Разликите в развитието са особено отчетливи при пазара на труда. 2014 и 2015 са силни по отношение на създаването на нови работни места, но въпреки това осем области не са се включили в тоя процес. В редица области проблемът с недостига на работна ръка става все по-остър. Една трета от предприятията отбелязват този проблем като основен.

Постоянното влошаване на индикаторите за обхват и качество на образователната система в повечето области задълбочава дисбалансите между търсенето и предлагането на пазара на труда. Делът на отпадналите от средно и основно образование в страната достига 2,8 на сто, което е най-високо от 2006 г. насам.

Негативните демографски тенденции също оказват натиск върху пазара на труда, отчитат експертите от ИПИ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?