София произвежда 40% от БВП на страната

София произвежда 40% от БВП на страната

Задълбочават се разликите в развитието между регионите в страната. Това е заключението от петото годишно изследване на социално-икономическото състояние и развитие на областите в България  - „Регионални профили: показатели за развитие 2016”, изготвяно от Института за пазарна икономика (ИПИ).

От данните става ясно, че София няма нищо общо с останалите области в страната по Брутен вътрешен продукт. В столицата се произвежда около 40 на сто от БВП на страната и този дял продължава да расте. Към 2014 г. БВП на човек е близо 25 000 лв., а в най-слабо развитата област - Силистра, БВП е по-малко от 6 000 лв. на човек. По този показател столицата е на средноевропейско ниво. София концентрира и все по-голям дял от икономическата активност в страната.

Като цяло през 2014 г. е започнало преодоляването на последствията от икономическата криза. Съвкупното производство в реално измерение надминава предкризисното ниво, но възстановяването все още предстои за голяма част от областите и районите в България.

Девет от областите в страната са достигнали предкризисното ниво, а в 19 области БВП в реално измерение все още не е достигнал нивото от 2008 г.

Югозападният и Югоизточният район отчитат реално производство, което е с 2-3 на сто по-високо от предкризисното. Интерес представлява Област Пловдив, която бележи бърз ръст - съвкупното производство е близо 9% над нивото на предкризисната година. Това се дължи на огромните инвестиции, които привлича регионът, отбеляза Николова.

Вече може да се говори и за възстановяване на инвестиционните потоци в част от областите, ако се отчитат разходите за дълготрайни материални активи. В една трета от областите вече са достигнати предкризисните нива по този показател. Тук обаче един от основните двигатели на този процес са европейските средства, обясниха от ИПИ.

Регионалната политика в България не дава резултати, отчитат експертите. Вменените със закони и стратегии цели не се постигат, дори напротив - различията и проблемите се задълбочават. Разликите в развитието са особено отчетливи при пазара на труда. 2014 и 2015 са силни по отношение на създаването на нови работни места, но въпреки това осем области не са се включили в тоя процес. В редица области проблемът с недостига на работна ръка става все по-остър. Една трета от предприятията отбелязват този проблем като основен.

Постоянното влошаване на индикаторите за обхват и качество на образователната система в повечето области задълбочава дисбалансите между търсенето и предлагането на пазара на труда. Делът на отпадналите от средно и основно образование в страната достига 2,8 на сто, което е най-високо от 2006 г. насам.

Негативните демографски тенденции също оказват натиск върху пазара на труда, отчитат експертите от ИПИ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Военен самолет се разби край "Граф Игнатиево", отмениха авиошоуто (новината се допълва)
Путин: Западът ще влезе в директна война с Русия, ако позволи на Киев да използва ракети с голям обсег
Фразите, които разкриват липса на емоционална интелигентност
Бизнесът поиска спешни мерки за ограничаване и контрол на китайските онлайн платформи за търговия
Тръмп отхвърли възможността за провеждане на втори дебат с Харис
Загинали са пилотите от разбилия се в "Граф Игнатиево" самолет
Как да преборите голямото его в работата
Държави от ЕС се готвят да протестират срещу решението на МВФ да поднови икономическия преглед на Русия