Спад на еврото след разочароващи данни за инфлацията в Германия

Спад на еврото след разочароващи данни за инфлацията в Германия

Еврото продължи курса си надолу след понижено търсене при облигациите на страните от Еврозоната, пише DailyFX.

Като основна причина за това се посочват слабите данни за инфлацията в Германия. Най-голямата икономика в Европа отбеляза ниво на инфлацията при потребителските цени от 1,6% на годишна база през месец март, разминавайки се с прогнозите за стойност от 1,8%. Този резултат показва сериозно забавянето в сравнение с февруари, когато нивото на инфлация бе 2,20%.

Индексът на потребителските цени (CPI) на месечна база се покачи с 0,20% през март, при очаквано увеличение с 0,4%, след като през предходния месец бе отбелязан ръст с 0,6%.

Двойката EUR/USD удари 10-дневно дъно в раните часове на търговската сесия в четвъртък, при заниженото доверие в Еврозоната, слабата инфлация в Испания и по-ниските от очакваното нива на инфлация в някои германски региони. Едно евро се търгуваше за 1,0742 долара.

В най-голямата германска провинция Северен Рейн-Вестфалия годишната инфлация се понижи от 2,3% през февруари до 1,7% през март. Същата стойност бе отбелязана и в Хесен и Бавария, докато в Бранденбург се понижи до 1,4%, а в Саксония до 1,8%.     

Индексът на цените в Испания се покачи с 2,3% през март, след като скочи с цели 3% през февруари. Като причина за по-ниските от очакваното резултати се посочва цената на суровия петрол.  

Единната валута също понесе удар, след изказването на управителя на Централната банка на Финландия Ерки Ликанен, в което той защити фискалната политика на ЕЦБ и каза, че поетите ангажименти трябва да бъдат спазени и че настоящите лихвените проценти са адекватни на ситуацията.

Неговият коментар идва след доклада от сряда, в който се цитира анонимен служител на Европейската централна банка, който казва, че ЕЦБ не планира внезапно прекъсване на програмата за закупуване на активи или каквото и да е било увеличение на лихвите. Следващата среща на банката е на 27 април.  

Освен това, еврото продължава да страда от политическата несигурност на Стария континент, която е на път да се увеличи през идните месеци, след като Великобритания задейства член 50 от Лисабонския договор, започвайки официалната процедура по напускането на ЕС.

Опасения крият и предстоящите избори в Германия и Франция, политическата нестабилност в Италия, икономическите проблеми на Гърция и непостоянната политика на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ