Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Способността на Мъск да движи пазарите притеснява някои инвеститори
В петък стойността на биткойна скочи с над 20%, след като главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск добави в профила си в Twitter хаштага #bitcoin, с което предизвика спекулации, че е инвестирал в най-популярната криптовалута, пише Си Ен Би Си.
Около 24 часа по-рано милиардерът допринесе за 12-процентов скок на акциите на производителя на видео игри CD Projekt, след като написа в Twitter, че новият автомобил на Tesla - Plaid Model S, ще позволи на пътниците да играят новата игра на компанията Cyberpunk 2077.
Миналият вторник Мъск взе участие и в сагата около GаmеЅtор, давайки допълнителен тласък на акциите на компанията, след като написа в Twitter “Gamestonk!!” и постна линк към форумът WаllЅtrееtВеtѕ в социалната мрежа Reddit, който стои зад резкият скок в цената на книжата на фирмата за продажба на видео игри последните дни.
„Има странна ирония в способността на Илон Мъск да движи пазара, като същевременно с това атакува пазарните сили, които по думите му са неестествени, включително късите продажби“, коментира Дон Лейн, анализатор от британския борсов брокер Freetrade. „Може би дойде време да се проведе дискусия за легитимността на тази практика“, добави той.
Резкият скок в цената на акциите на GameStop след публикацията на Мъск накара някои приложения за търговия да прекратят временно търговията с книжата на компанията. Някои хора обаче може да загубят много пари, ако акциите на GameStop се сринат.
Винсънт Флууд, който е водещ на подкаста VideoWeek, заяви, че коментарите на Мъск в Twitter може да имат „опустошителни последствия за инвеститорите на дребно, докато той и неговите приятели увеличават богатството си за сметка на малкия човек“.
Предприемачът и технологичен инвеститор Рич Плийт, който в миналото работи за Google, споделя това мнение. Пред Си Ен Би Си той заяви, че „Мъск може да увеличи богатството си с един пост в twitter.” „Той е иноватор, но това не означава, че е над закона“, коментира Плийд.
Макс Леви, ръководител на бизнес развитието в онлайн приложението за управление на инвестиции Nutmeg, обаче е на друго мнение. „Това винаги се е случвало на капиталовите пазари“, коментира той, като даде Уорън Бъфет и Рей Далио като примери за други „инфлуенсъри“ върху цените на акциите.
Създадената през 30-те години на миналия век Комисия по ценните книжа и борсите на САЩ (SEC), която има за цел да предпазва инвеститорите, отказа да отговори на въпроса на Си Ен Би Си дали е притеснена от влиянието на Мъск върху пазарите. Коментар отказаха и от Нюйоркската фондова борса.
В миналото Мъск се стана обект на разследване на SEC, след като през август 2018 г. написа в Twitter, че ще направи Tesla частна компания, когато цената на една нейна акция достигне 420 долара, като добави, че вече е подсигурил финансирането за целта. Заради тази публикация комисията наложи на милиардера и на Tesla глоби в размер на 20 млн.
Нова регулация?
„Регулаторите не просто трябва да наваксат, а активно да прилагат законите и да изяснят кои практики са приемливи. Това важи и за късите продажби“, коментира Лейн от Freetrade.
„Действителността е такава, че новата порода харизматични лидери има достъп до публични платформи, вместо да е ограничена само до заседателни зали. От регулаторите зависи как ще подходят към това, но в крайна сметка те ще трябва да актуализират правилата“, добави той.
Лондонският инвеститор Хюсеин Канджи е на мнение, че SEC ще си свърши работата и ще запази пазарите рационални и честни.
„Действията на Илон Мъск като върховния инфлуенсър, който стимулира търсенето на регулирания пазар на ценни книжа, изглеждат страни. Ако той движеше цените на потребителски продукти, нямаше да му обърна внимание“, каза той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.