Стив Ханке: Трябва да има референдум за въвеждането на еврото в България

Стив Ханке: Трябва да има референдум за въвеждането на еврото в България

Българският народ би загубил, ако се присъедини към еврозоната. Това заяви пред bTV икономистът проф. Стив Ханке, който бе съветник на президента Петър Стоянов.

„Иска ми се да кажа няколко неща за този, както го наричат, План за въвеждане на еврото. Преди всичко ще спомена процеса, по който това се случва. Не ми харесва начинът, по който темата е била управлявана в миналото. Това е старият подход за секретност на правителството на Борисов. Те се опитваха да направят това нещо тайно. Затова мисля, че най-доброто нещо, което може да се направи с плана, е да позволим слънцето да го огрее и да не се прави тайно“, коментира Ханке, който е известен като „баща на валутния борд у нас“.

Той заяви, че досега не е имало никакъв  икономически анализ на ползите и на цената за обществото и икономиката от въвеждането еврото, като добави, че такъв трябва да се направи от Българската народна банка и Министерството на финансите. Според него доклади трябва да съставят и български и външни експерти.

„Темата трябва да се обсъди открито след приключване на проучванията. Трябва да има обществен дебат. Задължително е да има референдум – обществеността трябва да гласува дали наистина иска да приеме еврото, или не. Това е много важна тема и трябва да бъде предмет на референдум“, категоричен е той.

„Защо бихте искали да промените система, която работи много добре от 25 години? Инфлацията е под контрол, а дългът е много по-нисък. Корупцията е много по-малка, отколкото би била, ако бяхте в Еврозоната“, добави Ханке.

Той даде пример с Естония и Литва, които влязоха в еврозоната и в момента са страните с най-високи нива на инфлация в 19-членния валутен блок. Инфлацията в Литва е почти 16% на годишна база, а в Естония – почти 15%. На европейска база инфлацията е само 10,5%.

„Рискът от повишена инфлация е много по-голям, ако приемете еврото и се отдалечите от системата на валутния борд. Българската общественост подкрепя ли това? Потговорът е - не. Всички проучвания на общественото мнение показват, че между 60 и 70% от българите имат достатъчно разум да осъзнаят, че валутният борд работи и не искат да се откажат от него. Само около 20% от обществеността действително иска да се присъедини към еврото. Така че политически е много непопулярно в България да се направи тази промяна точно сега“, каза Ханке.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ