Светът стана рекордно богат

Светът стана рекордно богат

Десет години след началото на световната финансова криза светът е по-богат от когато и да било преди. След неколкогодишен подем в развитите страни и бум на борсите богатството в света е достигнало рекордните 169,2 трилиона евро през изминалата година, се посочва в "Доклада за световното богатство" на германската застрахователна група Алианц (Allianz), цитиран от електронното издание на в. "Зюддойче".

Азия бързо настига останалата част от света. С изключение на Япония, която от години е в рецесия, богатството на азиатците през последната година е нараснало с 15 процента, което е най-бързият темп в света. Само Китай през 2016 г. е допринесъл за близо една трета от растежа на световното богатство. От глобална гледна точка най-голям принос има новата средна класа в бързо развиващите се икономики. Разпределението на богатството все повече се измества в полза на новобогаташите в страни като Китай, България и Бразилия, се отбелязва в доклада.

Преобладаващото мнозинство нови членове на средната класа идват от по-бедните слоеве. Общото е, че голяма група хора, които преди не са имали никакви спестявания, натрупват все повече богатство. От началото на 21 век близо 600 милиона души са се присъединили към средната класа. В развитите страни глобализацията, структурните промени и финансовата криза са имали обратното въздействие - няколко милиона души, които сега са част от средната класа, преди са били сред богатите. Тази тенденция засяга най-вече страни като САЩ и Япония, но и европейски държави в криза като Италия и Гърция.

Докладът причислява към средната класа хора, които разполагат с активи между 7700 и 45 900 евро. Чрез разместването на богатството светът е станал като цяло по-справедлив, отбелязва Алианц. Повече хора от когато и да било са в състояние да спестяват пари и да натрупват богатство, макар че ще измине много време, докато стане възможно да се говори за справедливо разпределение. Най-богатите 10 процента държат близо 80 процента от нетното богатство (спестяванията минус задълженията), но в началото на века тази стойност бе над 90 процента, посочват експертите.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Гърция поиска помощ от ЕС в борбата с горските пожари
Времето: Непосилна жега от 37-42 градуса, а привечер - гръмотевици
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Неработещи климатици и работа навън са най-честите сигнали за опасни условия на труд в жегата към Инспекцията по труда
Европейски рекорд за всички времена: Турция измери 50,5 градуса по Целзий
Желязков: В атаките срещу приемането на еврото имаме данни за руско участие
Близо 4000 служители на НАСА избират да напуснат Aгенциятa