Тенденцията за безкешови плащания тласка централните банки към разработването на дигитални валути

Тенденцията за безкешови плащания тласка централните банки към разработването на дигитални валути

Централните банки ускоряват темпото по разработването на собствени дигитални валути, докато инвеститорите следят внимателно тенденцията, пише Джумана Берсетче за Си Ен Би Си.

 В началото на годината  Банката за международни разплащания (Bank of International Settlements – BIS) публикува проучване, което показва, че 86% от 65 централни банки, с които е провела дискусии, работят под някаква форма по създаването на собствената дигитална валута, било то на ниво изследвания, концепция или пилотно разработване. Почти 15% са близо до пилотни тестове на цифрови валути.

Какво предизвика тази активност?  

Заместник-управителят на Централната банка на Италия Пиеро Чиполоне заяви пред медията, че засиленият фокус върху дигиталните валути произтича от общата тенденция за намаляване на кешовите плащания. По думите му това „подкопава една от основните функции на централната банка“.

„В една среда, в която паричните средства се използват все по-рядко както от клиентите, така и от търговците, тъй като цялата екосистема се измества към дигитализиране, трябва да замените функционалността на парите в брой с нещо, което е цифрово, но възможно най-близко до парите на концептуално ниво“, коментира той.

Бившият член на бора на ЕЦБ и понастоящем ръководител на BIS Innovation Hub Беноа Кьоре споделя това вижда, като той заяви пред медията, че гледа на дигиталните валути на централните банки като на друга форма на банкноти, добавяйки, че те са „средство за пренасянето на парите, емитирани от централните банки, към нова съвременна инфраструктура“

Намаляващата употреба на кеш обаче може да не е единствената причина за по-високия интерес на централните банки към дигиталните валути.

Грант Уилсън, ръководител Exante Data, заяви пред Си Ен Би Си, че голяма част от проучванията, свързани с цифровите валути на централните банки, са били ускорени, след като Facebook представи проекта си за дигитална монета, наречен Libra (вече известен като Diem).

Той обяснява, че „в този момент централните банкери са осъзнали, че са под заплаха“.

Какви са ползите?

Дигиталните валути на централните банки биха се възползвали в голяма степен от същите технологии, на които разчитат частните криптовалути – технологии, които позволяват незабавни плащания и по-ниски транзакционни разходи, особено при трансграничните плащания.

Те също така биха могли да се превърнат в средство за финансово приобщаване, включвайки в системата части от населението, които отбягват банковите транзакции. За разлика от криптовалутите, дигиталните монети на централните банки ще бъдат централизирани, като всяка дигитална валута ще има същата стойност като физическите банкноти.

Засега няма консенсус относно начина на емитиране на дигитални валути от централните банки. Двата основни варианта, които се разглеждат, са за работа директно с финансовите институции или за осигуряване на достъп на широката общественост.

Един от страховете около потенциалната употреба на емитирани от централните банки дигитални валути идва от факта, че тя може неволно да предизвика проблеми в банковия сектор при отдръпване на потребителите от банковите депозити за сметка на по-сигурните валути на централната банка.

Чиполоне смята, че един от начините да се избегне този проблем е чрез поставянето на праг на лихвите, който дигиталните валути на централните банки не трябва да надхвърлят. Това също така означава, че централните банки ще могат да предоставят отрицателни лихви директно на потребителите, вместо да се налага те да преминават през търговски банки.

Експертите също така отбелязват, че появата на емитирани от централните банки дигитални валути може да има последици за паричната политика, но Кьоре посочва, че „досега фокусът на централните банки е върху дискусията за плащанията“.

„Дискусията за паричната политика ще излезе на преден план в даден момент. Валутите все още са в ранните етапи на разработка“, добави той.

Китай е в най-напреднал стадии на развитие в сферата, като от 2020 г. в страната се провеждат тестове практически тестове на дигиталния юан.

Уилсън отбелязва, че „че дигиталният юан ще бъде интегриран в търговските банки и че той представлява пряко предизвикателство за разплащателните платформи като WeChat Pay и Alipay, които доминират дигиталните плащания в Китай“.

Според него Пекин има и геополитически интереси за създаването на централизирана дигитална валута.

„Може би това е начин хората да започнат да гледат на юана по различен начин и да бъде предизвикана хегемонията на долара“, добавя той.

Според Кьоре координацията между централните банки е от съществено значение за успеха на новите дигитални валути. „В крайна сметка цифровите валути на централните банки са национални проекти и решенията за тях ще бъдат взети на национално ниво. Не трябва обаче да се пренебрегва международната парична система и ние не искаме тези дигитални валути да възпрепятстват приспособяването на системата чрез чрез свободни обменни курсове или капиталови потоци“, коментира той, като добави, че Международният валутен фонд и Банката за международни разплащания работят за гарантирането на стабилност.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ