Управителят на БНБ: Еврото ще доведе до увеличаване на доходите

Управителят на БНБ: Еврото ще доведе до увеличаване на доходите

Присъединяването към еврозоната ще доведе до увеличаване на доходите. Това заяви пред bTV управителят на Българската народна банка Димитър Радев.

„Самото членство в еврозоната ще ускори процеса на реална конвергенция, което означава увеличаване на доходите. Неслучайно синдикатите са едни от най-големите привърженици на този процес. Готови сме да извършим големия по обем работа, който предстои през следващите 2 г., политически остава да видим. Бяха направени заявки, че еврото ще влезе на 1 януари 2024 г. – предстои да видим“, заяви Радев.

Управителят на БНБ каза още, че 1.9553 ще е курсът лев-евро, който ще се използва при преминаване към общоевропейската валута.

Радев уточни, че бюджетният дефицит е един от критериите, които могат да спрат присъединяването към еврозоната, но България е в много добри изходни позиции по този показател.

„Трябва да се допусне много сериозен пробив в управлението на публичните финанси, за да не можем да спазим тези критерии. Трябва да имаме предвид, че България има едно от най-ниските равнища на дълг спрямо брутният вътрешен продукт, така че имаме фискално пространство за предприемане на мерки. От бюджета за тази година съдя, че няма сериозна перспектива да се притесняваме от нарушаване на фискалните и другите критерии“, каза управителят на БНБ.

Той допълни, че влоговете на хората в лева, автоматично ще преминат в евро при влизането ни в еврозоната. Двете валути ще могат да се използват за сравнително кратък период – около месец, като първоначално цените ще се обявяват и в евро, и в лева. За да свикнат хората този тренд ще започне 6 месеца преди влизането на еврото и ще продължи една година след това.

Той беше категоричен, че въпреки растящата инфлация, банковата система у нас е стабилна.

„Банковата система е в много добра кондиция - с висока капиталова адекватност и ликвидност, независимо, че годината беше трудна. Левът продължава да е стабилен и това е резултат от доброто управление на паричния режим“, каза Радев.

По думите му по време на COVID епидемията са се увеличили банковите влогове. „Депозитите се увеличават още преди кризата, увеличи се по време на кризата. Това означава няколко неща - хората действително са притеснени и затова спестяват. От друга страна означава, че няма много инвестиционни възможности“, каза Радев. Управителят на БНБ отчете, че има скок и при покупката на жилища.

„Това не са добри знаци за развитието на икономиката. Добрият знак за банковата система е, че хората имат доверия в нея, след като държат там парите си“, коментира Радев.

Той обясни, че траекторията на икономическото развитие на България отговаря на очакванията, а именно, че настоящата година дава началото на икономическото възстановяване, което на старта на следващата година ще позволи икономиката да се върне на равнището от преди кризата.

Управителят на БНБ обясни, че за да постигнем икономическите и социалните си цели страната трябва да има растеж на БВП значително над средния за ЕС.

Относно инфлацията той прогнозира, че тя ще бъде стабилизирана през следващата година.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ