Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|За 4 дни шефовете на най-големите британски компании изкараха колкото годишен доход на обикновен служител
Главните изпълнителни директори, ръководещи най-големите британски компании, вече са изкарали повече пари за 2022 г., отколкото средностатистическия служител в страната ще изкара до края на годината, предаде Блумбърг.
Според данни на базирания в Лондон мозъчен тръст Ніgh Рау Сеntrе това се е случило в 9 часа местно време в петък – само за четири работни дни от началото на годината.
Докладът, който анализира възнаграждението на някои от най-добре платените платени мениджъри на Острова, включително главният изпълнителен директор на AstraZeneca Паскал Сорио и Брайън Касин от Experian, разкрива разликата в компенсациите, които получават хората на управленски позиции в компании от FTSE 100 и останалите работници в Обединеното Кралство. Тази година бе първата от десетилетие, в която директорите трябваше да работят цели четири дни, за да достигнат доходите на служителите за цялата година.
Изчисленията на High Pay Centre както на предишни корпоративни отчети, така и на правителствени статистики.
Според публикувано през август прочуване на мозъчния тръст, най-високоплатеният изпълнителен директор в страната през 2020 г. е бил именно Сорио, който е изкарал 15,45 млн. паунда (21 млн. долара) през годината. Като цяло средното възнаграждение на директорите на компаниите от FTSE 100 през 2020 г. е намаляло със 17% заради временните мерки, въведени срещу пандемията, включително орязването на бонусите. Въпреки това те са получили средно по 2,7 млн. паунда през 2020 г., което е 86 пъти повече от средното възнаграждение в страната от 31 285 паунда.
Данните на повечето компании от водещия британски борсов индекс за завършилата през 2021 г. финансова година все още не са отчетени, но при тези, за които вече има информация, се наблюдава ръст на заплащането на директорите с 57% в сравнение с нивата от 2020 г.
От анкета на Ніgh Рау Сеntrе и Survation става ясно, че според хората израстването в привилигирована среда и правителствените политики са най-големите причини за тези разлики в компенсациите. Повече от половината респонденти казват, че хората, които печелят повече пари, не работят по здраво и не допринасят с нещо повече за обществото, отколкото тези, които изкарват по-малко.
„Съветите, които определят заплащането на изпълнителните директори, оправдават тези високи суми на базата на това, че хората на върха работят по-усърдно и имат по-важни задължения от всички нас. Проучването обаче показва, че тази идея не се споделя от широката общественост“, посочват от High Pay.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.