Защо блокчейнът е важен

Защо блокчейнът е важен

Известният маркетолог Сет Годин разсъждава за ползите от криптовалутите и разпределението на данните 

Първо, нека дефинираме значението на някои думи ... 

Биткойнът не е блокчейн. Ако блокчейнът е печатна машина, биткойнът е аналог на хартиените пари. Безброй неща могат да бъдат произведени с печатна машина. Всъщност тя промени света, но изобретяването на хартиени пари дори не е едно от 100-те най-важни постижения на печатната машина. 

Криптовалутата има ужасно име. Повечето хора асоциират "криптовалута" с шпиони и тайни. А валутата обикновено се поддържа от държавата, хазната и банките. 

Би било по-точно да я наричаме токен или жетон. 

В увеселителния парк можете да си купите куп жетони или билети за атракциони. На входа на всеки атракцион има един, който събира жетоните от посетителите,. А тези жетони в един момент могат да бъдат заменени за друга стойност. Например за пари. 

Ако хората се нуждаят от жетони, а те са малко, тогава стойността им се увеличава. Ако хората смятат, че жетоните ще нараснат, те могат да ги купят в очакване на това. И това, което хората правят, за да получат жетони, може да варира от обикновена покупка на хартиени пари до изпълнение на различни задачи (както в примера с атракционите). 

И ако много хора имат жетони, те най-вероятно ще направят нещо, което ще доведе до увеличаване на стойността на жетоните. Така се ражда екосистема. 

Добре, а какво е блокчейн? 

Това е база данни. 

За разлика от повечето бази данни, тя не се контролира от един човек и не е лесно да се пренапише. Това е вид счетоводна книга, която е постоянно достъпна за преглед - публично достъпна база данни. Може да се използва за записване на различни видове транзакции. 

Например, това може да бъде наистина добър начин за водене на записи на собствеността. Вместо това имаме застраховка за собственост, недостъпни за търсене и бързо откриване папки с документи в кметството, и прашни данъчни отчети. 

Базите данни са навсякъде (Facebook, например, като цяло също е база данни - кои са потребителите, кого познават, какво правят). Тъй като интернет възнаграждава хората в мрежата, тези организации продължават да набират сила. Google започна с изграждането на база данни за отворения интернет, но през последните двадесет години неуморно прави интернет по-малко отворен, за да използва мощта на своите бази данни и да спечели внимание, което може да бъде контролирано. 

И това е първата причина блокчейнът да е важен - защото има шанс това да доведе до по-отворени, устойчиви, пазарно ориентирани мрежи и бази данни. Това обаче е само шанс, тъй като поради интереса около токените финансовите оператори могат да изберат да манипулират нерегулираните пазари в своя полза. 

Втората причина може да благоприятства за положителна промяна. Съществуването на токени и децентрализация означава, че е възможно да се създадат устойчиви общности с отворен код, чиито ранни участници и поддръжници ще извлекат значителни ползи с течение на времето. Тези общности не са собственост на никого и се надяваме, че ще работят усилено, за да обслужват себе си и своите потребители, а не капиталовите пазари или други краткосрочни играчи. 

Помислете за проект като Wikipedia. Десетки хиляди хора са прекарали милиони часове в създаването ѝ. 5000 активни редактори са отговорни за по-голямата част от работата, която ни носи полза всеки ден. Това е доброволен труд, извършван за обществото, както и за задоволяване на собствените им амбиции и статус, свързани с него. 

Но от топ 100 уебсайта, много малко са изградени по този модел. 

Сега си представете блокчейн / токен проект, в който сътрудниците ще печелят токени, докато го изграждат и поддържат. 

С течение на времето цената на децентрализирания проект ще нарасне. Тъй като екосистемата и пазарът носят все по-голяма стойност за нарастващия брой хора, потребителите ще трябва да купуват токени, за да останат част от пазара. И притежателите на токени или ще получават дивиденти, или ще могат да продават токени, ако искат. 

Ранните спекуланти биха привлекли повече внимание, а хората с повече умения, отколкото капитал биха могли да инвестират рано и често. 

Когато проектът достигне стабилно състояние, заинтересованите страни ще преминат от иноватори и спекуланти към хора, които се отнасят към ежедневния си труд като работа без лидер. Иноваторите могат да създадат разширения за тази мрежа, създавайки все повече и повече варианти от една и съща база данни. 

Можете да погледнете по този начин: отворената мрежа доведе до огромно увеличение на полезните бази данни, които всички ние използваме (като Zillow, Instagram и дори Tinder). Стартирането им беше доста евтино и с появата на мрежовия ефект печалбите станаха значителни. Затова инвеститорите веднага пожелаха да инвестират в следващата база данни, защото шансовете за голяма печалба засенчиха повечето от това, от което биха могли да избират в традиционния бизнес. 

Но доминиращите играчи сега работят за ограничаване на отвореността на мрежата (това, което им позволи първоначално да се разрастват). 

Google, Facebook и други компании правят всичко възможно, за да растат акциите им, а не да обслужват потребителите и други хора, които едва сега разбират колко малък избор имат по този въпрос. 

Разпределената природа на блокчейна, заедно с този нов начин за ранно финансиране, означава, че мрежовият ефект може да изведе мощни нови бази данни на преден план, създавайки различни начини за взаимодействие. 

Едва ли всичко ще бъде идеално. Има проблем с функционирането на самия блокчейн. Ако следва оригиналния метод - доказателство за работа - вероятно ще доведе до въглеродна катастрофа, която само ще се влоши за сметка на неговия успех. За щастие, на хоризонта са нови подходи (с гръмки имена като „доказателство за залог“ и „сегментиране“), които могат да решат тези проблеми. 

За обикновения потребител самото съществуване на блокчейна няма значение, точно както не е необходимо да знаете колко доброволци от редакторите на Wikipedia ще се възползват от използването му. 

Причината блокчейнът да е важен е, защото е агент за промяна. Появата на агенти за промяна - като транзистора и, да, печатната машина - често води до промени, които по-скоро не сме очаквали. 

И най-продуктивно е да го разберем ега, отколкото да се занимаваме с всичко това по-късно. 

Източник: SETH’BLOG 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ