Нова миграционна вълна заплашва Европа заради събитията в Либия
Либия е на ръба на пълномащабна гражданска война, която може да сложи кръст на продължаващите от години дипломатически усилия за помиряване на двете враждуващи фракции, пише днес британският вестник "Гардиън", цитиран от БТА. Изданието коментира, че развръзката на сегашната ситуация може да оформи не само политическата сцена в Либия, но и ситуацията със сигурността в целия Средиземноморски регион.
В друга статия по темата вестникът отбелязва, че подновената гражданска война в Либия може да наруши доставките на петрол и газ, да предизвика нова миграционна вълна към Европа и да позволи на радикални ислямисти да се възползват от хаоса.
Настъплението на Хафтар към Триполи обедини противниците му, пише "Индипендънт" и посочва, че военната офанзива на либийския полеви командир Халифа Хафтар срещу столицата е постигнала това, което години не е било възможно да се постигне с преговори - да се обединят мощните милиции от западната част на Либия, за да предприемат мащабно усилие да защитят Триполи.
Вестникът пише, че според някои анализатори Хафтар може би цели да завземе няколко града около Триполи и после да ги покаже по телевизията, за да да шокира столицата и тя бързо да се предаде, или поне за да засили позициите си преди преговорите с посредничеството на ООН, които е планирано да се състоят в края н седмицата в западния град Гадамес.
"Телеграф" набляга на бойните действия и посочва, че вчера боевете за Триполи драстично са се ожесточили, след като верните на Хафтар бунтовнически сили са нанесли въздушен удар по единственото действащо летище на либийската столица. В коментар за общата ситуация в Либия вестникът допълва, че е трудно да се следи какво се случва на терен, донякъде защото двата враждуващи лагера разполагат с нестабилни съюзи на въоръжени милиции, а не с професионални армии. Но въпреки сблъсъците в южните предградия на столицата, изглежда настъплението на Либийската национална армия на Хафтар не е постигнало особен напредък, посочва "Телеграф".
"Уолстрийт джърнъл" също акцентира върху удара по летище Митига и отбелязва, че той е бил нанесен въпреки американския натиск за спиране на настъплението към Триполи. Вестникът пише, че наредената от Хафтар миналата седмица офанзива срещу Триполи е тласнала Либия към една от най-тежките й кризи след смъртта на диктатора Муамар Кадафи през 2011 г.
Германският "Франкфуртер алгемайне цайтунг" пише в редакционна статия, че заради разногласията в Европа по темата за Либия за Русия е по-лесно да спечели стратегическо предимство в този конфликт. Трудно е да се каже дали днес Либия щеше да е по-стабилна, ако НАТО не се беше намесила, коментира изданието, цитирано от ДПА. Сигурно е обаче, че пълният провал в тази северноафриканска страна допринесе за тенденцията западните правителства да намаляват военното си присъствие в т.нар. провалени държави (failed states). От друга страна, други играчи засилват участието си, в това число Русия, която изпълва всеки вакуум, оставен от Америка на стратегическата карта, пише вестникът. С други думи, в Либия Вашингтон и Москва отново се изправят един срещу друг зад кулисите и това води не само до обичайните игри в Съвета за сигурност на ООН.
Фактът, че европейците са все още разделени по темата за Либия - по-специално Италия и Франция - не улеснява задачата да се повлияе на двата враждуващи лагера отвън, допълва "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.