Мадуро изпраща войска срещу протестите

Мадуро изпраща войска срещу протестите

Венецуелският президент Николас Мадуро е изпратил 2600 военни в щата Тахира, в западната част на страната, заради грабежи и нападения. В същото време цялата страна е обхваната от протестна вълна срещу управлението му. Убитите при демонстрации вече достигнаха 43-ма души, предаде Франс прес.

Заповядах изпращането на 2000 войници и на 600 агенти за специални операции, заяви министърът на отбраната Владимир Падрино Лопес пред държавната телевизия VTV, като уточни, че това е станало по искане на президента чавист.

Военните са започнали да пристигат тази нощ.

Вчера Мадуро отново удължи извънредното положение в страната по отношение на икономиката, което въведе пред януари 2016. Това му позволява да налага специални мерки, без да спазва конституцията.

Страната е в тежка политичека и икономическа криза. Липсват дори продукти и материали от първа необходимост.

В нощта срещу сряда десетки магазини в Тахира бяха разграбени и запалени, изгорени са и две полицейски управления. Мадуро обвини вчера „паравоенни“ групи за нападение срещу полицията в Ла Грита (Западна Венецуела).

Бунтове и безредици има и в Каракас, Сан Антонио, Лос Алтос, където демонстрантите строят барикади.

Военният министър Падрино Лопес нарече протестите „подривни действия“ и „въоръжено въстание“. По думите му противниците на режима искат да превърнат Венецуела в Сирия, а щата Тахира – в Алепо, но властта нямало да допусне страната да бъде хвърлена в хаос.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
Опасно орбитално разминаване между Starlink и китайски сателити
Как да говорите с авторитет?
Ердоган с предупреждение към Украйна и Русия: Не нападайте цивилни кораби!
Глобалните застрахователни загуби от природни бедствия ще достигнат 107 милиарда долара през 2025 г.
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
Петролът поскъпва, след като Тръмп нареди блокада на санкционирани петролни танкери от и за Венецуела