Мисия на ООН установи: 5264 са цивилните жертви на войната в Украйна

Мисия на ООН установи: 5264 са цивилните жертви на войната в Украйна

Мисия на ООН установи: 5264 са цивилните жертви на войната в Украйна

Мисията на ООН за наблюдение на правата на човека в Украйна (HRMMU) документира и потвърди 5264 цивилни жертви – 2345 убити и 2919 ранени. От тях 92,3% (2266 убити и 2593 ранени) са регистрирани на контролирана от правителството територия, преди това окупирана от руските сили. Около 7,7% от жертвите (79 убити и 326 ранени) са регистрирани в областите Донецк и Луганск, контролирани от руските въоръжени сили и свързани въоръжени групировки, в периода от 24 февруари до полунощ на 20 април.

Руската инвазия преди близо два месеца потопи Украйна в криза с правата на човека и хуманитарна криза, която опустоши живота на цивилни в цялата страна и извън нея. Мишел Бачелет, върховният комисар на ООН по правата на човека, призова всички страни да зачитат международното право за правата на човека и международното хуманитарно право, по-специално правилата за водене на военни действия.

През тези осем седмици международното хуманитарно право не просто беше пренебрегнато, то бе захвърлено настрана, подчерта Бачелет. Руските въоръжени сили безразборно обстрелваха и бомбардираха населени райони, убивайки цивилни и разрушавайки болници, училища и друга цивилна инфраструктура, действия, които може да представляват военни престъпления.

„Това, което видяхме в контролирания от правителството Краматорск на 8 април, когато касетъчни суббоеприпаси удариха жп гарата, убивайки 60 цивилни и ранявайки 111 други, е емблематично за неспазването на принципа на разграничение, забраната на безразборните атаки и принципът на предпазните мерки, залегнал в международното хуманитарно право. Знаем, че действителният брой ще бъде много по-висок, тъй като ужасите, нанесени в райони на интензивни сражения, като Мариупол, сега излизат наяве“, каза ръководителят на ООН по правата на човека.

Бачелет призова за запазване на доказателствата за зверствата и достойно отношение към тленните останки на жертвите, както и психологическа помощ за техните близки. По време на мисия в Буча на 9 април служители на ООН по правата на човека документираха незаконното убийство, включително чрез екзекуция, на около 50 цивилни. „Почти всеки жител на Буча, с когото нашите колеги разговаряха, ни разказа за смъртта на роднина, съсед или дори непознат. Знаем, че трябва да се направи много повече, за да се разкрие случилото се там. Знаем също, че Буча не е изолиран инцидент“, каза върховният комисар.

В HRMMU са постъпили над 300 обвинения за убийства на цивилни жители в градовете в районите на Киев, Чернигов, Харков и Суми, всички под контрола на руските въоръжени сили в края на февруари и началото на март.

Умишленото убийство на защитени лица, включително екзекуции по съдебен ред, са груби нарушения на международното право в областта на правата на човека и сериозни нарушения на международното хуманитарно право и представляват военни престъпления.

HRMMU документира опустошителните последици от конфликта върху редица други човешки права, включително правото на здраве. Към днешна дата организацията е регистрирала 114 нападения над  лечебни заведения, въпреки че действителното число вероятно ще бъде значително по-високо. Нарушаването на медицинските грижи също доведе до увеличаване на общата смъртност сред цивилните в редица обсадени градове.

„Смятаме, че най-малко 3000 цивилни са загинали, защото не са могли да получат медицинска помощ и поради стреса върху здравето им на фона на военните действия. Това включва принуждаване от руските въоръжени сили да останат в мазета или да не им бъде позволено да напускат домовете си в продължение на дни или седмици“, обясни Бачелет.

HRMMU е получила 75 обвинения за сексуално насилие срещу жени, мъже, момичета и момчета от руските военни. Организацията подхожда с особено внимание към всяко твърдение, тъй като голяма част от оцелелите не желаят или не могат да бъдат интервюирани.

Задържането на цивилни се превърна в широко разпространена практика в райони, контролирани от руските въоръжени сили и свързани въоръжени групировки. От 24 февруари досега са регистрирани 155 такива случая, включително на местни служители, журналисти, активисти, защитници на правата на човека и други. Съобщава се, че някои са били измъчвани или малтретирани, оставяни без храна или вода или държани в пренаселени импровизирани съоръжения. Пет жертви на насилствени изчезвания впоследствие са намерени мъртви.

„Нашата работа до момента описва подробно ужасяващата история за нарушения, извършени срещу цивилни. Тази безсмислена война трябва да спре. Но тъй като сраженията не показват признаци на затихване, жизненоважно е всички страни в конфликта да дадат ясни инструкции на своите бойци да спазват стриктно международното хуманитарно право и международното право за правата на човека. Това означава да се прави разлика между цивилни и военни обекти. Това означава да не се убиват умишлено цивилни. Това означава да не се извършва сексуално насилие. Хората, включително военнопленниците, не трябва да бъдат измъчвани. С цивилни, затворници и други хора, които не са в битка, трябва да се третират хуманно. Тези, които командват въоръжените сили, трябва да отправят ясни послания към своите бойци, че всеки, замесен в подобно нарушение, ще бъде преследван и подведен под отговорност“, категорична е Мишел Бачелет.

Мисията на ООН за наблюдение на правата на човека в Украйна призова страните в конфликта да разследват всички нарушения на международното право, за които се твърди, че са извършени от техните граждани или въоръжени сили.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ