САЩ заплашват с масивен военен отговор след теста на водородна бомба в Северна Корея
Южнокорейската армия е направила тази сутрин ракетни изпитания в отговор на вчерашния ядрен опит в Северна Корея, съобщи Ройтерс. Маневрите са извършени с ракети земя-въздух и балистични ракети с дълъг обсег, съобщи южнокорейският генщаб. Ракетите са били насочени теоретично към североизточната част на КНДР, където режимът извърши шестото си и най-мощно ядрено изпитание досега.
САЩ заявиха, че ще дадат „масивен военен отговор“ в случай на заплаха от Северна Корея срещу американска територия и срещу съюзниците им. Вашингтон настоя за обединение на международната общност за ядреното разоръжаване на Корейския полуостров, предаде Франс прес. САЩ са готови да използват и ядрено оръжие срещу Пхенян.
Имаме много военни варианти.(…) Ясно заявихме, че имаме капацитета да защитим себе си и нашите съюзници Южна Корея и Япония, заяви държавният секретар по отбраната Джим Матис след среща с Доналд Тръмп в Белия дом.
Матис заяви, че САЩ не търсят по никакъв начин „пълно унищожение“ на Северна Корея. Но призова лидера Ким Чен Ун да се вслуша в призивите на Съвета за сигурност на ООН. Тази сутрин съветът се събира отново по спешност.
Любимата тв говорителка на Северна Корея, която чете новините за всички важни събития, съобщи вчера, че страната й притежава водородна бомба. Ри Чун Хи води още от 70-те години и обяви смъртта на създателя на комунистическата диктатура КНДР Ким Ир Сен пред 1994 и на сина му Ким Чен Ир през 2011 г. През последните месеци тя обяви и няколко от ракетните изпитания в страната.
По думите й тестът е постигнал „абсолютен успех“. Бомбата с „безпрецедентна мощност“, маркира „много важната възможност, факта, че е достигната крайната цел – ядрената сила на държавата“, заяви говорителката.
Южна Корея и Япония потвърдиха, че Пхенян е извършил най-мощния си ядрен опит досега, предаде Ройтерс. По първоначални оценки, въз основа на силата на труса, взривеното устройство е с мощност около 100 килотона, приблизително 5 пъти повече от бомбата над Нагасаки през август 1945г.
Метереологичната служба на Япония регистрира трус от 6,3 по скалата на Рихтер – 10 пъти по-силен от последните ядрени опити.
По данни на сеизмологичния център на Китай трусът е бил на около 24 км североизточно от град Сунгджибегам. Земетресението е станало в 11:30 часа местно време (6:30 българско) на дълбочина от нула метра.
Малко преди труса Пхенян обяви, че е разработил водородна бомба с възможност да бъде монтирана към балистична ракета.
„Северна Корея е престъпна нация, която става голяма заплаха и срам за Китай, който се опитва да помага, но с малък успех“, реагира президентът на САЩ Доналд Тръмп в Twitter.
В телефонен разговор с японския премиер Шиндзо Абе руският президент Владимир Путин призова светът да не се „поддава на емоциите и да реагира спокойно и балансирано“, съобщи Франс прес. Путин добавил, че проблемите на полуострова „трябва да се решават само с политически и дипломатически средства“.
Този тест на Пхенян „торпилира световният режим на неразпространение (на ядрено оръжие), нарушава резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и международното право, и създава реална заплаха за мира и стабилността в региона“, е заявил Путин, цитиран от официален Кремъл.
Той е говорил и с китайския президент Си Дзинпин, с когото споделяли „дълбока загриженост“ и „необходимостта да не се допусне ситуацията да се превърне в хаос“, добави говорителят Дмитрий Песков.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш осъди ядрения тест и призова лидерите на Северна Корея да прекратят опитите.
Съветът за сигурност заседава по спешност днес по искане на САЩ, Япония, Великобритания, Франция и Южна Корея.
Много световни лидери осъдиха остро вчерашния тест на водородна бомба. Българското външно министерство също реагира с декларация, в която призова „КНДР да прекрати веднъж завинаги своята ядрена и балистична програма по цялостен и необратим начин, изпълнявайки в пълна степен своите международни ангажименти“ и да започне конструктивен диалог с международната общност.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.