Американското разузнаване: Войната няма да приключи с кампанията в Донбас

Американското разузнаване: Войната няма да приключи с кампанията в Донбас

Американското разузнаване: Войната няма да приключи с кампанията в Донбас

Путин няма да сложи край на войната в Украйна с кампанията в Донбас. Той е решен да изгради сухопътна връзка към контролираната от Русия територия в Молдова. Това обяви Аврил Хейнс, директор на Националното разузнаване на САЩ, пред Сенатската комисия по въоръжените сили, цитирана от Kyiv Post.

Прогнозата на Американското разузнаване е, че е все по-вероятно Путин да мобилизира цялата си страна, включително да нареди военно положение. Той разчита, че последователността и постоянството му ще отслаби подкрепата на Запада за Украйна.

„Оценяваме, че президентът Путин се готви за продължителен конфликт в Украйна, по време на който той все още възнамерява да постигне цели извън Донбас“, посочи Хейнс. Според нея решението на Путин да съсредоточи руските сили в района на Източен Донбас е „само временна промяна“ след неуспеха им да превземат Киев на север.

Руските сили все още възнамеряват да спечелят територия по крайбрежието на Черно море, отчасти за да осигурят водни ресурси за Крим, който Москва превзе през 2014 г., допълни Хейнс пред представителите на Сенатската комисия. „Ние… виждаме индикации, че руските военни искат да разширят сухопътния мост до Приднестровието“, посочи тя, имайки предвид подкрепяния от Москва сепаратистки регион на Молдова по протежение на югозападната граница на Украйна.

Военно положение

Сега руските сили не са достатъчно големи или силни, за да превземат и задържат цялата тази територия без по-обща мобилизация на войски и ресурси от руското общество. Руският лидер „се изправя пред несъответствие между амбициите си и настоящите конвенционални военни способности на Русия“, смята Аврил  Хейнс. Това „вероятно означава, че през следващите няколко месеца може да се движим по по-непредвидима и потенциално ескалираща траектория“, допълва разузнавач №1.

„Настоящата тенденция увеличава вероятността президентът Путин да се обърне към по-драстични средства, включително налагане на военно положение, преориентиране на промишленото производство или потенциално ескалиращи военни опции, за да освободи ресурсите, необходими за постигане на целите му“, прогнозира Хейнс. Според нея руските сили ще положат повече усилия за прекъсване на западните военни доставки за Украйна и Москва може да се опита да отвърне на икономически санкции. „Руският лидер разчита, че ще успее да надживее западната подкрепа за Украйна, докато войната се проточва”, заключи експертът.

„Путин най-вероятно също преценява, че Русия има по-голяма способност и желание да издържи на предизвикателства, отколкото неговите противници, и той вероятно разчита решимостта на САЩ и ЕС да отслабне, тъй като недостигът на храна, инфлацията и цените на енергията се влошават“, каза Хейнс.

Патова ситуация

В същото изслушване пред Сената директорът на Агенцията за отбрана на разузнаването на САЩ генерал-лейтенант Скот Бериър описа настоящите сражения по дългата фронтова линия в района на Донбас, като „безизходица“. Според него това може да се промени, ако Москва официално обяви война и нареди обща военна мобилизация, за да увеличи размера на своите сили.

„Ако Русия не обяви война и не мобилизира, патовата ситуация ще продължи известно време и не виждам пробив от нито една страна. Ако се мобилизират и Москва обяви война, това ще изпрати в битката повече войници и въпреки че може да не са толкова добре обучени и компетентни, те пак ще донесат маса и много повече боеприпаси“, коментира генерал Бериър.

Ядрената риторика

Аврил Хейнс, която ръководи цялата разузнавателна общност на САЩ, включително ЦРУ и Агенцията за национална сигурност, не вярва, че руският лидер е готов да ескалира конфликта чрез разполагане на ядрени оръжия. Путин използва ядрена „риторика“, за да изплаши Запада да не подкрепи Украйна.  Според нея Москва може да засили тази риторика, защото Западът пренебрегва тези заплахи. Хейнс очаква нови руски учения и ядрени заплахи по суша, въздух и вода. и.

Американското разузнаване вярва, че Путин би одобрил използването на малки „тактически“ ядрени оръжия, ако самата Русия е под „екзистенциална заплаха“. Хейнс смята, че Москва ще ескалира сигналите си, за да изясни в кой момент е готова да използва ядрено оръжие.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ