Венецуела: Опозицията свиква генерална стачка

Венецуела: Опозицията свиква генерална стачка

Ден след неформалния референдум във Венецуела срещу управлението на чависта Николас Мадуро, опозицията свика генерална 24-часова стачка в четвъртък, съобщават Франс прес и Ройтерс.

Целта е да окаже натиск върху президента и да постави началото на нова вълна от протести. От четири месеца почти всеки ден хиляди хора излизат на демонстрации срещу лошото управление. 95 души бяха убити при сблъсъците с полицията, изпратена от Мадуро.

Генералната стачка е обявена като мирна, но може да доведе до барикадиране на пътища, седящи стачки и поход до президентската резиденция Мирафлорес, както при краткия опит за преврат срещу предшественика на Мадуро Уго Чавес през 2002 г.

Опозицията ще обяви „правителство на националното единство“, паралелно с правителството на Мадуро, който отказва да се оттегли.

Мандатът на президента изтича в началото на 2019 г., но той поиска разпускането на венецуелския парламент (доминиран от опозицията) и избори за конституционно събрание, което да промени конституцията и вероятно да отмени голяма част от действащото законодателство. Изборът на конституционния парламент е насрочен за 30 юли.

„Не искаме да станем Куба, не искаме да бъдем страна, лишена от свободите й“, заяви председателят на парламента Хулио Боргес, член на опозицията.

На неофициалния референдум 98% от избирателите се обявиха против подмяната на парламента с конституционно събрание и настояха армията да защити Конституцията. В допитването участваха близо 25% от избирателите - 7,6 млн. венецуелци, според данните от пълното преброяване. За сравнение: опозицията спечели парламентарните избори през 2015 г. със 7,7 млн. гласа, а Мадуро беше избран през 2013 с 7,3 млн.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски: Ако Путин искаше край на войната, нямаше да подстрекава съседите ни да ни налагат енергийна блокада
Тръмп подписа указ за преименуване на Министерството на отбраната в Министерство на войната
На днешната дата, 6 септември. 140 години от Съединението на България
Братя Карни превръщат колиба в империя от пицарии със заем от 600 долара
Mastercard подкрепя Иван Иванов – новата българска тенис звезда, шампион при юношите на „Уимбълдън“ за 2025 г.
Шефът на BMW: Забраната на двигателите с вътрешно горене в ЕС е голяма грешка
Tesla предлага възнаграждение от 1 трилион долара на Мъск. Ще го одобрят ли акционерите?
Боксовият ветеран Майк Тайсън ще се бие с 48-годишният Флойд Мейуедър през 2026 г.