Индивидуалните и иновативни решения на „Веолия“ винаги са с мисъл за бъдещето

Индивидуалните и иновативни решения на „Веолия“  винаги са с мисъл за бъдещето

Индивидуалните и иновативни решения на „Веолия“ винаги са с мисъл за бъдещето

Мариана Итева е регионален директор индустриално развитие за Централна и Източна Европа, заместник-регионален директор на „Веолия“ за България и член на Съвета на директорите на „Софийска вода“ АД, част от „Веолия“. Тя ще бъде участник в предстоящия XIII Зелен форум на списание „Мениджър“ и втори дискусионен панел, озаглавен Циклон от кризи. Енергийни дефицити  и въглеродна неутралност. В началото на панела Мариана Итева ще представи презентация на тема „Екологична трансформация: пътят към въглеродна неутралност“.

- Госпожо Итева, какви добри световни практики могат да бъдат въведени на българския пазар за устойчивото развитие на индустриите и местните общности?

- Групата „Веолия“ е глобален лидер в предлагането на ефективни решения в направленията вода, енергия и управление на отпадъци. Наши клиенти са както представители на публичния сектор, така и на разнороден спектър от бизнеси от различни сектори на икономиката.

Подходът на „Веолия“ включва разработването и предлагането на иновативни  решения, които да задоволяват потребностите на всички заинтересовани страни и да допринасят за устойчивото развитие на общностите и индустриите. В България Групата  прилага своята международна експертиза и предоставя интелигентни решения за по-добра енергийна ефективност и управление на ВиК услуги на местния пазар. Бих искала да подчертая, че настоящата енергийна криза, както  и всички други предизвикателства, които ни засягат на глобално ниво,  ускориха внедряването на добрите световни практики и направиха приоритет проекти, свързани с кръговата икономика и  енергийната ефективност.

Нека дам пример от България. У нас имаме огромна нужда от утилизиране на утайките от отпадъчните води от пречиствателните станции. Софийската пречиствателна станция за отпадъчни води, управлявана от „Софийска вода“, част от „Веолия“ е водеща в производството на зелена енергия чрез когенерация от утайките, получени след пречистването на отпадъчните води. Процесът от триетапното пречистване на води е толкова усъвършенстван и ефективен, че тази дейност, която обикновено потребява големи количества електрическа и топлинна енергия, изцяло се покрива със зелена енергия, произвеждана от газ метан от утайките. Станцията е втора по резултати сред 3500 сродни предприятия на „Веолия“ по света. Оттам идва и увереността ни, че до няколко години „Софийска вода“ АД, част от „Веолия“ ще се превърне в напълно енергийно неутрална компания, която ще пести още повече от 70 000 тона СО2 емисии на година, които са настоящият принос към опазването на планетата. От нашето ноу-хау и опит може да  се възползват всички ВиК оператори в страната. Безотпадната технология с оползотворяване на третираните утайки в селското стопанство е отличен пример за кръгова икономика.

За „Веолия“ екологичната трансформация е корпоративна цел и бих искала да уточня, че това означава да се работи за коренна промяна на моделите на производство и потребление, означава и предоставяне на радикални, значими решения за сериозни проблеми, заедно с всички заинтересованите страни - местните власти, производствата, гражданското общество, служителите. Ще дам още един пример от България с нашето топлофикационно дружество във Варна. Заедно с Европейската банка за възстановяване и развитие „Веолия Енерджи Варна“ изпълни програма, насочена към осигуряване на енергийна ефективност на отоплителните инсталации, с което се намаляват сметките на клиентите.

Така нашето дружество спестява средно около 17-18% първично гориво и същия процент емисии благодарение на реновирането на абонатните станции със съвременни системи за мониторинг и ефективно управление на производството и преноса на топлинна енергия.

„Веолия“ се стреми да се превърне в компания – еталон за екологична трансформация и съдейства за осигуряването на достъп до ресурсите, съхраняване на наличните ресурси и тяхното възобновяване. През 2019 година поехме ангажимент за изпълнението на 18 конкретни показателя за ефективност, като акцентираме и прилагаме едни и същи високи стандарти във финансовата, търговската, социалната, екологичната и обществената сфери на нашата дейност. Това е нашата многоаспектна ефективност.

Във „Веолия“ всяка година организираме вътрешен конкурс за  вдъхновяващи проекти с балансирано въздействие във всяко от петте измерения на многоаспектната ни ефективност. Ще спомена само един от проектите-победител в конкурса тази година - модернизираната инсталация на пречиствателната станция за отпадъчни води в Прага, която преобразува произведения биогаз в компресиран биогаз (сгъстен природен газ CNG), използван за гориво от „Веолия“ и превозните средства на обществения транспорт в града, като по този начин спестяваме  600 тона  вредни емисии и 16 кг емисии на фини прахови частици на година. Впечатляващо и иновативно, каквито са и всички решения на „Веолия“.

Като част от фокуса си върху иновациите, ние усъвършенстваме дигиталните решения и услуги, които предлагаме на своите клиенти. Едно от тези решения се нарича Hubgrade® – иновативна смарт система за мониторинг и анализ.  Hubgrade® е добавената стойност, която даваме, когато предоставяме решения за управлението на услуги в сферата на водите, енергията и отпадъците, с която спестяваме значителни енергийни и водни разходи. Hubgrade® позволява измерване и оптимизация на ефективността на сгради и индустриални съоръжения.  и е цялостна интегрирана система от технологии и услуги.

8 500 обекта по света са свързани със системата Hubgrade®, допринасяща за икономия на енергийни и водни ресурси и намаляване на отпадъците, което води до положителен ефект по отношение на въглеродните емисии. Внедряването на Hubgrade® може да доведе до 10-30% по-ниски енергийни разходи на всеки един обект на годишна база.

Групата „Веолия“ има много добри примери за интегрирането на Hubgrade® в помощ на управлението на водните ресурси. В Шотландия, за един от местните производители на клинични продукти беше жизненоважно компанията му за медицинска диагностика да може да наблюдава тенденции при пречистването на отпадъчните води с цел съответствие с различните регулаторни практики. Нашите експерти предложиха решение - уеб-базирана платформа, която позволява на клиента да наблюдава дистанционно и да управлява системите на всяко устройство за пречистване на водата през персонализиран защитен портал.

Hubgrade® лесно се адаптира към индивидуалните нужди на клиентите, независимо дали става въпрос за индустриално предприятие, търговска сграда или общински клиент. Силата на Hubgrade® се крие в комбинацията от дигитални технологии и натрупания опит на експертите от „Веолия" за подпомагане на зеления преход в подкрепа на оперативната и екологичната ефективност.

Струва си да споделя и за още няколко решения на „Веолия“, разработени и внедрени съвместно с наши партньори.

„Рено“ присъства в Мароко повече от 80 години и разчита на стратегическата локация на пристанището на Танжер, за да построи най-големия завод за производство на автомобили в Африка с производствен капацитет 400 000 превозни средства годишно. Резултатите от съвместните усилия на „Веолия“ и „Рено“ са красноречиво доказателство за въведени интелигентни и иновативни решения за енергийна ефективност – с 35% е намалена консумацията на топлинна енергия на обекта.

Уникален по своя мащаб този проект на „Веолия“ и „Рено“ за нулеви въглеродни емисии и нулево заустване на отпадъчни води е важен заради преодолените екологични и икономически предизвикателства

А подобряването на енергийната ефективност е съществена част от предизвикателството наречено Net zero, част от грижата за ресурсите на нашата планета.

Мога да кажа още, че „Веолия“ е най-голямата компания за преработка на отпадъци в Европа със заводи за рециклиране в целия континент. Например рециклираната пластмаса се връща  и отново се използва  в производството като вторична суровина с почти същото качество на първичната суровина. Този процес отлично илюстрира принципите на кръговата икономика.

В тази сфера  „Веолия“  осъществява проект в партньорство с още две компании, „Солвей“ и „Рено“, който стартира през 2020 г.  за рециклиране на излезли от употреба батерии за електромобили.  Този вид батерии съдържат редки и скъпи метали, като никел, кобалт, литий и мед, находищата на които обикновено се намират извън територията на Европейския съюз (ЕС). По този начин, оползотворените чрез рециклиране в затворен кръг ценни метали могат да се използват за направата на нови батерии на територията на ЕС, а рециклирането на батерии за електромобили безспорно се превръща във важна част от пътя към въглеродната неутралност и опазването на планетата.

- Какви ефективни мениджърски политики и решения може да приложи бизнесът за по-разумно използване на водните ресурси?

- Да започнем с това, че за да използваме разумно водните ресурси, трябва да запазим както качеството, така и количеството на водата. Чрез повторното използване на отпадъчните води, ние даваме втори живот на вече използваната вода. Европейският парламент усилено работи по регулацията на повторното използване на един от най-ценните ресурси на планетата – водата. Пречистените отпадъчни води могат да се използват за технологични процеси в индустрията, за напояване в земеделието и дори за питейни води в сухи райони с недостиг на водни ресурси. Решенията на „Веолия“ по света показват, че повторното използване на отпадъчните води е успешно като например в Дърбан, Южна Африка с проекта за подобряване на достъпа на местното население до питейна вода и повторното използване на градските отпадъчни води за местната индустрия.  А в Европа, по-близо до нас, в Чехия, пивоварната „Чижова“ използва рециклирана отпадъчна вода, обработена в мобилната пречиствателна станция на „Веолия“, след това транспортирана до пивоварната, тя се използва за производството на отличната бира  „Ерко“ от рециклирана отпадъчна вода.

Особено важни за ефективното използване на водните ресурси са постоянните, ритмични инвестиции и то не само в подмяна на остарялата инфраструктура, но и в дигитализацията и в иновативните решения. Трябва непрекъснато да се оптимизират процесите с ползване на нови технологии.  Необходима е и модерна организация на процесите и хората зад тях, ползващи новите технологии. Ще дам отново примери за успешното ни сътрудничество с наши индустриални клиенти.  

Заводът за гипс-фазерни плоскости на „Кнауф“, България в град Видин е един от най-големите работодатели в региона и допринася за неговото развитие. Това производство - приблизително 4 млн. м² годишно, определя специфичните характеристики на силно замърсените с неорганични вещества отпадъчни води, което изисква пречистване и постигане на определени показатели преди  заустването им в р. Дунав.

Като доверен партньор „Веолия“ пое технологичния контрол на пречиствателната станция за отпадъчни води  (ПСОВ) на завода. Благодарение на внедряването на Hubgrade® постигнахме реорганизация на химическото пречистване, промяна в дозирането на реагенти чрез изменение в автоматизирането на процеса, което доведе до по-ефективно управление и така пречистените отпадъчни води, зауствани в р. Дунав вече отговарят на законовите изисквания, което осигурява на клиента спокойствие и увереност, че дейностите му не вредят на биоразнообразието във втората най-дълга река в Европа.

Не мога да не спомена успешно приложеното решение на „Веолия“ за експлоатация и поддръжка на пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ)  във фармацевтичната индустрия с цел постигане на съответствие с екологичните стандарти  в  гр. Розтоки, Чехия. Клиентът „VUAB Pharma“ Ltd. (ICN Pharmaceuticals) експлоатира пречиствателна станция  с капацитет 350 м3/ден, разположена недалеч от градската ПСОВ. „Веолия“ предоставя услуги като предварително анаеробно пречистване на индустриалните отпадъчни води на обекта, пречистените индустриални води и градските отпадъчни води се смесват и пречистват чрез нитрификация/денитрификация, а утайката от градската пречиствателна станция се прехвърля към станцията на „VUAB Pharma“  за центрофугиране и компостиране. Ползите за клиента от решението на „Веолия“ са  намалявяне  на  инвестициите за модернизиране на процеса по пречистване на отпадъчните води.

Нашите индивидуални и иновативни решения винаги са с мисъл за бъдещето. „Веолия“ насърчава, търси и не се колебае да използва смели идеи и решения. Работим с университети и научноизследователски центрове, които често дават решения на считани доскоро за нерешими проблеми. И още нещо, което държим на фокус и ни води в нашата дейност – устойчивостта, тя идва от Целта на „Веолия“ да осигурява полезни решения в услуга на обществото, планетата и природата. Екологичната трансформация е не просто наша амабиция, за нас тя е в основата на формулата на успеха.

Генерални партньори на XIII Зелен форум са: VEOLIA, Обединена българска банка

Със специалната подкрепа на: Еко Партнърс България

Основни партньори: Филип Морис България, Данон България

С подкрепата на: Total Energies

Институционални партньори: Българска стопанска камара; Френско-българска търговска и индустриална камара

Медийни партньори: БНТ, dnes.bg, Bloomberg TV Bulgaria

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ