Виена – градът с най-качествен живот, София – 116-та в света

Виена – градът с най-качествен живот, София – 116-та в света

Виена и европейските градове за десета поредна година са начело на световна класация за най-добро качество на живот.  Това сочи проучване за 2019 г. на консултантската компания Mercer, цитирано от Франс прес.

В топ 10 Виена е първа, а след нея се нареждат Цюрих, Мюнхен (на трето място заедно с Ванкувър в Канада и Окланд, в Нова Зеландия), Дюселдорф (6-о място), Франкфурт (7), Копенхаген (8), Женева (9) и Базел (10). Париж е на 39-о място.

София отново е на 116-о място от 231 града.

Данните, използвани за класацията, са предназначени за предприятията, които командироват служители. Те са събрани и анализирани между септември и ноември 2018 година и не отчитат движението на "жълтите жилетки" във Франция.

Проучването за 2019 година установява, че всички градове в САЩ са слезли в класацията, освен Ню Йорк (44-о място), който се изкачва с едно стъпало благодарение на постоянния спад на престъпността.

Резултатът е променен поради все по-обтегнатите икономически и търговски отношения с много страни и дори със съюзници на САЩ, според проучването.

Сред азиатските градове Сингапур е с най-добри позиции по отношение на качеството на живот, следван от Токио (49-а позиция) и още четири града в Япония. Двете столици с най-силно замърсяване на въздуха са Пекин и Делхи, които са класирани съответно на 12-о и 162-ро място.

Най-накрая в класацията са градове в Африка и Близкия изток, където има сериозни проблеми със сигурността, подобно на Порт-о-Пренс, в Хаити (228-о място).

Последен е Багдад (231-во място) въпреки значителните подобрения в сигурността и санитарните услуги.

В Латинска Америка градът с най-добро качество на живот е Монтевидео (78), докато Каракас е слязъл с 48 стъпала до 202-о място, тъй като стандартът на живот рязко е спаднал в резултат на политическата и икономическата нестабилност.

Качеството на живот се определя от множество фактори - от достъп до обществен транспорт и нива на уличните задръствания до възможността за жилищно настаняване и обучение в международни училища и културен живот, обяснява Mercer.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ