Защо търпиш това? Поправи го

Manager News

Денят на всеки от нас има много лица - зададени параметри за място и време, поредица от ангажименти и често приятни срещи, които придават вкус на ежедневието и в същото време го правят подредено и сигурно. Дали, обаче е точно така? Знаем ли как ще протече този ден наистина? Можем ли със сигурност да предвидим събитията?  В състояние ли сме да си представим края на деня, съдейки по началото?  Аз – не! Ако вие можете – поздравления, значи държите живота си под контрол .... или поне в по-голямата му част.

Някой неща в живота ни крият приятни изненади, а други могат да бъдат и разрушителни. Как ще се отрази една или друга ситуация на живота ни зависи от нас. Не контролираме външните обстоятелства, но можем за контролираме реакцията си на тях.

Ако се замислим, така е и със здравето ни  - разполагаме с нещо, което приемаме за даденост до момента, в който събитие или, иначе незначително отклонение, ни дава знак за повишено внимание. Не винаги можем да предвидим всичко, генетичната ни предопределеност е нещо, което трябва да приемем. Ако тя предполага да сме внимателни към някои наследствени заболявания или състояния, просто трябва да го направим. Но нашата генетика не е присъда, тя е само един от онези параметри, които ни подават сигнал с какво да бъдем по-внимателни:  ако дислипидемията (повшено ниво на холестерол и фракциите му) е част от

нас, значи ще променим начина си на хранене и ще следим тези показатели на 3-6 месеца. Ако въглехидратният толеранс на тялото ни е нарушен – ще избягваме бялото брашно и захар и ще се наслаждаваме повече на сладостта на плодовете и меда. Да не говорим за истинско разгърнато заболяване, което изисква сериозна терапия Ясно е, че тук трябва да се съобразим с препоръките на специалистите. Но докато това още не е проблем, с който трябва да се справяме, всичко остава въпрос самоконтрол и лична дисциплина. Това включва

     активно движение

     прием на течности,

     достатъчно свеж въздух.

Активното движение – не е достатъчно просто да отидем пеш до близкия магазин или до колата, паркирана на съседната улица. Необходима е истинска разходка на открито - време посветено за любим спорт – активно движение, подобряваща кръвообръщението и  стимулира синтезата на допамин – т. нар хормон  на радостта.

Прием на течности – адекватната  хидратация на организма гарантира правилното функциониране на клетъчно ниво.

Тези и много други неща можем да направим за физическото си здраве.

Що се отнася за мисловните ни модели, креативност, емоционална интелигентност - тук нещата са обвързани силно с нашата индивидуалност. Какво провокира мисленето ни? В какво вярваме? Доколко вътрешните ни убеждения, наложени от детството или придобити с опита ни помагат или ни поставят в определени рамки?

Способни ли сме да видим отвъд собствените си хоризонти? И  ако наистина виждаме, може ли това да промени нагласата ни за света?

На тези въпроси по безупречен начин отговаря една книга, която прочетох преди дни „ Как да мислим като Леонардо да Винчи“ от Майкъл Глеб. Заглавието ми прозвуча малко странно, провокативно и донякъде като едно от многобройните четива, започващи с думите „Как да...?“

Какво беше това? Една от магическите книги, които ще ни накарат да се чувстваме, като Гения?

Или ще ни помогне да избягаме от стандартите на ежедневието?

Още първите страници недвусмислено ми показаха оригиналността в мисленето на автора.  Геният е нещо недостижимо. Отворените сетива, обаче, способността да виждаме детайлите, да се стремим да чуваме звуци, които иначе не забелязваме, активното търсене на нови знания и това неподправено любопитство, което винаги е двигател на развитието – личното в голям мащаб, са по силите на всеки от нас. Всичко това е в нашите възможности. Всичко това обединено от Седемте принципа на Леонардо:

  1. Curiosità -любопитство
  2. Dimostrazione -демонстрация или готовност да приложим наученото в действие
  3. Sensazione- непрекъснато усъвършенстване на сетивата
  4. Sfumato – в буквален превод от италиански това означава - обвит в мъгла . На езикът на живописта, това е техника използвана за пръв път от самия Леонардо като наслояване на тънки пластове боя или лак, които придават на образа лека замъгленост, като покрит от почти невидим воал. Авторът на книгата  го описва много точно „Да държим разума си отворен пред лицето на несигурността е най-важната тайна на това как да отприщим творческият си потенциал“
  5. Arte e scienza – е принцип на съчетание на творческото с логическото мислене или начин целенасочено да използваме двете си мозъчни полукълба
  6. Corporalità  - стремеж към постигане на еднаква сръчност с двете ръце, добра физическа форма и равновесие
  7. connessione - осъзнаване на взаимовръзката между предмети и явления и развитието на т. нар – системно мислене

Всичко това описано в детайли и придружаващи практически упражнения, примери от реалния живот и коментари.

Седем, иначе прости принципа да живеем активно – с отворени сетива, сърце и съзнание, които ни качват на следващото стъпало по пътя, не на търсенето, а на създаването на себе си.  Това са думи на една много умна млада дама -  журналист от националната телевизия на Русия и виртуозен пианист – с артистичния псевдоним Катерина X´O´

Не правим ли това цял живот? Или живеем активно или се саморазрушаваме. Среден път няма в това, защото и бездействието е равностойно на саморазрушение . Разликата е в скоростта, с която го постигаме.

Да, принципите на Леонардо са за много от нас добре известни. Немного от нас ги прилагат в действителност. Защо? Най- честият отговор е - „нямам достатъчно време“ .

И аз го използвах веднъж на една бензиностанция. От около месец стопът на колата ми беше леко пукнат. Момчето, което сипваше бензин го видя и ме попита:

- Защо търпиш това? Поправи го! Отвърнах, по обичайния начин:

- Да, наистина трябва, но все не намирам време!“ Той се усмихна и каза:

- Ами, ...просто не ти е приоритет.

Беше вярно - много, иначе малки неща, очевидно чакат да бъдат поправени, за да направят живота ни по – лесен, по-хубав и по-истински, просто трябва да ги направим  приоритети в процеса на създаването на себе си !

 Желая Ви успех в това. И както винаги обичам да казвам -  споделяйте създаденото с близките си хора !  Само така живеем пълноценно.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ