Черните щъркели
С 66% вероятност икономиката на България няма да изпадне в рецесия през 2019 г. Тази прогноза дава методът на експоненциалното изглаждане, приложен върху данните за БВП на човек от населението от 1950 до 2018 г.
Всъщност статистическият метод предполага, че икономиката най-вероятно ще продължи да расте, макар и с малко по-бавен темп – около 3%. Но противно на всекидневната логика, човек може да загуби много пари, ако следва само това, което е най-вероятно.
Тази истина напоследък се изразява с термина „черен лебед“: малко вероятно – и вредно – събитие, което все пак е напълно възможно да се случи. Защо лебед? Известният писател, статистик и инвеститор Насим Талеб прави връзка с изненадата на европейците, когато в Австралия те за пръв път разбират, че лебедите може и да са черни. Ако съдим само от опита си и от най-голямата вероятност, лесно може да се подведем.
В български условия, нека прекръстим тази известна теория на шеговитото „черен щъркел“. У нас черните са 100 или 500 пъти по-редки от белите щъркели, но все пак може да се видят край реки и язовири в по-отдалечените краища на страната. Нашите черни щъркели – да се върнем от зоологията към света на икономиката, най-често са свързани с външната конюнктура и вътрешния политически живот.
В социално-икономическата сфера прогнозите по подразбиране се правят с 95% вероятност. Шансът от 5% да се случи нещо „черно“ – лебед, щъркел или ден на борсов крах, по правило се изключва от сметките.
Едно на двадесет не изглежда много, но тъкмо събитията с малка вероятност и големи последици променят съдбите на семейства, компании и цели държави. Когато обмисляте дали да си купите телевизор на изплащане, 95% вероятност, че ще запазите работата си в следващите 6 месеца са напълно достатъчни. Но когато става дума за възможни събития като ядрена война или национална дългова катастрофа, трябва по-прецизно планиране.
Голямата рецесия от 2008-9 г. чисто статистически не трябваше да съществува. В най-дългата поредица от достоверни данни за БВП на глава от населението – на САЩ между
1800 и 2007 г., статистическите прогнози за следващите няколко години не вещаеха ни следа от рецесия – с 95% вероятност.
Само прогноза с 99% вероятност можеше да допусне, че в САЩ е възможна рецесия, и то на долната граница на доверителния интервал (колкото по-голяма вероятност се търси, толкова по-широки стават горните и долните граници на възможните резултати). Ипотечната криза беше събитие от типа „Едно на сто“, и то в песимистичен вариант.
Въпросът е, че дори и да са редки, черни щъркели съществуват. Те не ни досаждат с честотата на появата си, но идването им се усеща дълго след тях. Затова е много важно да осмислим какво точно се случва, когато ни спохождат внезапни събития, да запълним пробойните на кораба и следващия път да бъдем малко по-подготвени за черните птици.
С 95% вероятност, БВП на човек в България догодина ще се изменя в границите между минус 2.8% и плюс 8.8%. Интервалът е толкова широк, защото през годините икономиката преживя доста кризи и статистическият метод ги „помни“.
Все пак, какъв е рискът от рецесия за българската икономика през 2019-2020 г.? Черните щъркели може и да са в Червената книга, но не са чак толкова редки: рецесия в Китай, конфликт в региона, правителствена криза, високи лихви от ФЕД и скок на цената на кредита, срив на имотния пазар, скъп петрол, срив на глобалната търговия, климат…
Някой читател ще ме укори, че само преди две седмици вещаех светло бъдеще за световната икономика, а сега изчислявам риск от рецесия. Както казват американците, преди нещата да се подобрят, те може да се влошат много повече. Светлото бъдеще ще настъпи, само ако работим за него.
Резултатът, че с 66% вероятност в България през 2019 г. няма да има рецесия в никакъв случай не означава, че вероятността за рецесия е 34%. Това са различни неща: доколко е сигурно, че няма да има, и каква е вероятността да има. За следващата година прогнозите за българската икономика не са негативни: 3% ръст на БВП. Но все пак да имаме едно наум, когато планираме бъдещето: щъркелите винаги долитат от юг. Или от изток.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.