Поразителна тенденция в Япония - все повече пенсионери извършват престъпления
Япония е залята от престъпна вълна от страна на възрастните хора. Делът на престъпленията, извършени от хора над 65-годишна възраст, непрекъснато се увеличава от 20 години насам, споделя Ед Бътлър пред ВВС и разглежда, на какво се дължи този феномент.
Тошио Таката например е 69-годишен затворник. Казва, че е нарушил закона, защото бил беден. Търсел е място, където да живее безплатно, дори и това да е зад решетките. "Достигнах пенсионна възраст, останах без средства. Така че ми хрумна - може би ще мога да живея безплатно, ако живея в затвора", казва той. "Затова взех велосипед, закарах го до полицейския участък и казах на човека: „Вижте, взех това“".
Японските съдилища се отнасят изключително сериозно към дребните кражби, така че е това било достатъчно, за да му бъде присъдена едногодишен затвор. Планът проработил. Това било първото престъпление на Тошио, извършено, когато той е бил на 62 г.
Дребен, слаб и засмян, Тошио не изглежда като типичен престъпник, още по-малко като човек, който заплашва жените с нож. Но след като е бил освободен от първото си наказание, точно това направил. "Отидох в парка и просто показах ножа, надявайки се някой жена да се обади в полицията".
Тошио е прекарал половината от последните осем години в затвора. За него това има и допълнителна финансова изгода - пенсията му продължава да се изплаща и освен че живее и се храни безплатно, успява да спестява.
Тошио представлява поразителната тенденция в японската престъпност. В едно изключително спазващо закона общество, бързото нарастване на престъпленията, извършени от лица над 65 годишна възраст е потресаващо. През 1997 г. тази възрастова група е съставлявала около една на 20 присъди, но 20 години по-късно цифрата е нараснала до повече от една на всеки пет - процент, който далеч изпреварва ръста на населението над 65 години, което означава, че подобно на Тошио, много от тези възрастни нарушители на закона, правят повторни нарушения.
От 2500-те възрастни, осъдени през 2016 г., повече от една трета са с повече от пет предишни присъди. Дори жени на възраст 80 години, които едва ходят, извършват престъпления, поради невъзможността да се изхранват. Кражбата в магазин е най-честото нарушение, извършвано от възрастните престъпници. Те най-често крадат храна за дребна стойност от магазин, който посещават редовно.Но освен финансовите затруднения, които са резултат от оскъдните пенсии, Каничи Ямада, директор на рехабилитационния център, където е настанен Тошио Таката, смята, че промените в японското семейство е допринесло за престъпната вълна сред възрастните хора. Той подчертава психологическите фактори, а не финансовите. "В крайна сметка отношенията между хората са се променили. Те са станали по-изолирани. Не намират място в това общество. Не могат да се примирят със своята самота", казва Каничи Ямада. Изгубили са партньор или деца и просто не могат да се справят с това… Обикновено хората не извършват престъпление, ако има други около тях, които да им оказват подкрепа".
Историята на Тошио за това, че е привлечена към престъпността в резултат на бедността, е просто "извинение", предполага Каничи Ямада. Същността на проблема е неговата самота. И факторът, който може да го накара да извърши ново престъпление, е обещанието за компанията в затвора.
Вярно е, че Тошио е сам. Родителите му са мъртви, а той е загубил връзка с двамата си по-големи братя, които не отговарят на обажданията му. Загубил е връзка и с двете си бивши съпруги, както и с трите си деца. "Ако са били наоколо, за да ме подкрепят, не бих направил това", потвърждава той.
Австралийският изследовател от Custom Products Research Group, Майкъл Нюман, отбелязва, че японското правителство е увеличило капацитета на затворите и е наело допълнително жени - надзиратели, тъй като броят на жените - престъпници в напреднала възраст също нараства бързо. Рязко нарастват и сметките за медицинско лечение на затворниците.
Съществуват и други промени, както се вижда в затвора във Фучу, край Токио, където почти една трета от лишените от свобода са на възраст над 60 години. В японските затвори има много физическа подготовка, маршируване, но то става все по-трудна за прилагане, споделя Нюман. "Виждам двама сивокоси затворници в задната част на редицата, които се опитват да се справят. Единият е на патерици", разказва изследователят.
"Ние трябваше да подобрим съоръженията", казва Масацугу Язава от затвора във Фучу. "Сложихме перила, специални тоалетни. Има отделни класове за по-възрастни нарушители. Например: затворниците се насърчават да пеят заедно, за да им покажем, че истинският живот е извън затвора и че щастието е там", казва Язава. "Но все пак те мислят, че животът в затвора е по-добър и мнозина се връщат."
Майкъл Нюман твърди, че би било много по-добре и много по-евтино, правителството да се грижи за възрастните хора, без да се заплащат отдено и съдебни дела и издръжка за лишените от свобода. "Ние всъщност сме готови с модел за изграждане на селище за пенсионери в което хората ще дават половината от пенсията си, но ще получат пансион, храна, здравни грижи и внимание. И ще струва по-малко от това, което правителството изразходва в момента, обяснява той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.