Заветът на Хаяо Миядзаки, един от най-важните творци на нашето време

Политика за бисквитки

„Съпругата ми казва, че съм късметлия“, каза Хаяо Миядзаки при получаването на втората награда от Американската академия за филмово изкуство и наука в кариерата си (в случая за цялостно творчество) през 2014 г. „Мисля, че съм късметлия, защото имах възможността да бъда част от последната епоха, в която можеше да правим филми с хартия, молив и лента“, добави той.

Заявлението в минало време тогава се оказа прибързано. Сега, в началото на март, той спечели още една награда „Оскар“, този път за най-добър анимационен филм. Самият Миядзаки е самостоятелна епоха в киното. „Обичам и изучвам филмите му. Гледам ги, когато търся вдъхновение“, споделя за него Джон Ласитър. Думи на почитател. Само че този почитател е и най-важният холивудски аниматор за последните 3 десетилетия – бивш изпълнителен директор на Pixar и Walt Disney Studios с ключова роля за развитието на CGI технологиите в Lucasfilm.

Кариерата на Хаяо Миядзаки се разпростира вече в шесто десетилетие. Най-значимите му творби обаче са в ерата на „Студио Гибли“, което той основава заедно с приятеля си и негов ментор Исао Такахата („Гробът на светулките“) през 1985 г.

Търсете списание „Мениджър” в:

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

„София Прайд“ и „Шествие на семейството“ се организират днес в столицата
Anthropic спира най-новите си AI модели, след като САЩ блокират достъпа за чужденци
Поевтиняване на горивата у нас, изплатени са близо 13 млн. евро компенсации
Пробив в преговорите: САЩ и Иран се договориха за текста на сделка за мир
ЕК задейства процедурата за прекомерен дефицит срещу България
САЩ ликвидираха лидера на венецуелската банда „Трен де Арагуа“ при въздушен удар
Неизвестно за известните: Спасено недоносено бебе след години довежда до изобратяване на млечния шоколад
Черно море между войната, петрола и мълчанието: къде изчезна екологичният инстинкт на Европа?