quotes

Editorial

През последните 5 години доходите в България се увеличиха почти двойно. През изминалите 12 месеца няколко компании – основно от текстилната и автомобилната индустрия, напуснаха страната ни заради по-високата цена на труда. Така Българя се оттласна от дестинациите на евтина работна ръка – имидж, от който искахме, така или иначе, да избягаме. Оттук нататък трябва да започнем да привличаме производства и услуги с висока добавена стойност, за да не попаднем в капана на средните доходи. Напоследък проведох много разговори на тема какво може да бъде конкурентното предимство на страната ни. Истината е, че много хора се затрудниха да определят такова. Затова в този брой решихме да потърсим отговор на въпросите какъв може да е двигателят на българската икономика, как да привлечем инвеститори и как да се конкурираме със страните от региона, които започнаха да измъкват изпод носа ни солидни инвестиции.

Независимо от нашия избор – дали ще се опитаме да станем високотехнологичен хъб или Мека за стартъп компании, трябва да помислим за няколко основополагащи за конкурентна икономика фактора – качествено образование, върховенство на закона и предвидимо законодателство. Бързината, с която действаме, също е от решаващо значение.

За момента виждаме застинала образователна система, като за институционалните участници в нея най-важно е да се въведе предмет религия като задължителен, слаби институции, несигурна правна среда и политическа нестабилност.

Както обаче неведнъж е подчертавано, сега се отваря исторически прозорец, от който, ако се възползваме, може да променим драстични облика си и Made in Bulgaria да е равнозначно на качество и иновации.

Таня Кръстева, главен редактор