Хаосът е кандидатът на Кремъл - Йевхен Махда, украински политолог и историк пред сп. Мениджър

Хаосът е кандидатът на Кремъл - Йевхен Махда, украински политолог и историк пред сп. Мениджър

Господин Махда, очевидно Тръмп си представя снимка със Си Дзинпин и Путин по аналогия с прословутата снимка от Ялта. Какво се чертае на масата?

Не изключвам Доналд Тръмп да се вижда редом до двамата най-могъщи диктатори – Путин и Си Дзинпин, – но не мисля, че се възприема като техен равностоен партньор. Той се смята за лидер на света и завръщането му в Белия дом само засилва тази негова представа. Желанието за подялба на света по подобен начин обаче издава липса на разбиране за днешната многополюсна реалност.

Приемате ли тезата, че крайната цел на американския президент – отвъд сдържането на Китай – е да постигне споразумение с председателя Си, тъй като знае, че със стратегически отслабена Русия не може ефективно а изиграе „руската карта“ срещу Пекин?

Въпреки че Доналд Тръмп е на власт по-малко от 100 дни, вече могат да се направят някои изводи: политиката му няма солидна основа. Ще му бъде трудно да се конкурира с Китай, където изкуството на стратегическото планиране е основно предимство. Но това не е най-важното — просто не разбирам как Тръмп възнамерява да откъсне руската автокрация от Китай.

Как разчитате поведението на новата американска администрация спрямо Украйна? Действията на Тръмп тактически ли са (както твърдят някои анализатори), или наблюдаваме реално сближаване с Москва?

При президента Тръмп САЩ се преориентираха от стратегически партньор на Украйна към опит да действат като посредник за прекратяването на руско-украинската война – и очакват предварително заплащане за това посредничество. Дали това е тактика или дългосрочна стратегия, предстои да видим. Засега Тръмп и екипът му ефективно позволяват на Русия да избегне наказание за агресията си, която се превърна в най-голямата война на съвременната епоха.

Търсете "Мениджър” в:

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ