Силата на биотехнологиите
През последните няколкостотин години се уповаваме на човешката логика, рационалност и интелект, за да изучаваме света около и вътре в нас. Тези ментални атрибути са грижливо забъркани в сърцето на съвременната наука – научния метод.
Система от норми, постулати и правила позволява на науката през последните столетия да се превърне в единствената „религия“, която може да се променя, адаптира и дори да си признава, че греши.
Свойството да се самокоригира я прави най-гъвкавата система от вярвания, която практически еволюира, както го правят живите системи. Еволюцията ѝ поражда прогрес и движение, които изцяло зависят от способността да се предполага, греши и най-вече да се опитва.
Точно заради това в ерата на рационалното, релативното и разнозначното науката е доминиращата форма за разбиране на всички процеси и сливания между нас, реалността и живота. А когато човечеството припознае религия, то влага всичките си мечти и надежди в нея. Ако преди две хилядолетия бе отдало на съхранение безсмъртната си душа на християнството, то днес вярва, че инженирането на биологично безсмъртие тук на земята е по-лесно достижимо, отколкото да обезсмъртиш същността си в рая.
Търсете „Мениджър” в разпространителската мрежа в цялата страна и в платформата за дигитално четене zinzin.bg
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.