7 опасни грешки при температура у детето

7 опасни грешки при температура у детето

Когато малкото боледува, толкова ни се иска да му помогнем да оздравее по-бързо... Но понякога от любов и от незнание правим грешки, които могат да влошат състоянието му. Ето някои неща, които не е добре да правим, ако детето има температура.

1. Да му давате млечни продукти

Струва ни се, че киселото мляко и изварата са храни, които лесно се усвояват от организма и са подходящи за малкото. Това е така, но не и в случая, когато е болно. При треска с температура над 38,5 млечните продукти могат да предизвикат повръщане, защото от топлината се вкисват в стомаха, така че временно ги изключете от храненето.

2. Да му слагате памперси

Ако сте дали на детето лекарство за понижаване на температурата, помнете: памперсът работи като термос. И не е изключено лекарството да не може да подейства напълно. За да се понижи температурата от повърхността на тялото трябва да се изпарява влага, а многослойния памперс пречи на този процес. Затова в подобни случаи използвайте памучни гащички за многократна употреба.

3. Прекалено много да го завивате

Може да ви се струва, че му е студено или пък че може още повече да се простуди в хладната стая, но да го навличате или завивате е лоша идея, така градусите на термометъра само ще растат. При треска е добре да му облечете памучна, лека дреха (такава, с която и вие бихте се чувствали добре в стаята) и евентуално леко одеяло. Ако в стаята е топло, може да замените одеялото с тънка пелена.

4. Да не обърнете внимание на хладните ръце и крака

Студените крайници са признак за спазъм на съдовете, което в съчетание с високата температура може да провокира крампи. В тази ситуация е необходим масаж на крайниците и не е излишен още един слой дрехи. При подобни симптоми строго са забранени прохладните компреси и мокрите разтривки (със спирт, ракия, оцет и т.н.).

5. Да нарушите режима на прием на вода

При треска и приемането на лекарства за понижаване на температурата детският организъм много бързо губи влага. Дефицитът на течности в организма обезателно трябва да се възстановява, тъй като обезводняването води след себе си още по-висока температура, която още по-трудно ще бъде смъкната с лекарства. С обезводняването не винаги може да се справите в домашни условия и е нужен прием в болница.

Затова редовно предлагайте на болното дете напитки – предимно чайове и вода. Освен всичко доброто оводняване способства извеждането на токсините на организма, като така способства оздравяването.

6. Да карате детето да се храни

Липсата на апетит е естествена реакция на организма по време на болест. Не настоявайте детето да яде, но периодично му предлагайте храна. Идеални в случая са хранителни бульони, немлечни каши, задушени или варени зеленчуци, свежи плодове.

7. Да игнорирате съпътстващите симптоми

В голяма част от случаите сама по себе си температурата не представлява опасност за детето (с изключение на новородените). Ако към нея се присъедини и силно главоболие, детето реагира на докосването ѝ с плач, с вдигането на температурата съзнанието се замъглява, появи се обрив, има промяна в мускулния тонус – намален е или обратното – повишен), ако има признаци на обезводняване (лигавиците стават сухи, а пишкането - рядко), детето диша тежко, температурата е прекалено висока и не се влияе от лекарства, както и при други тревожни симптоми – незабавно се обърнете към лекар.

Източник: Новите родители

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ