Кучето ти помни какво направи вчера

Кучето ти помни какво направи вчера

Незаслужена е славата на кучетата, че имат къса памет и лесно се разсейват, твърди ново изследване, публикувано днес.

Най-добрият приятел на човека всъщност може да спомни събития от близкото минало, казват учените в статия за сп. Current Biology.

Те са се фокусирали върху епизодичната памет на кучетата, т.е. способността им да се върнат мислено назад и да си спомнят подробности от едно събитие. Досега се знаеше, че хората и приматите имат такава памет, но това изследване за пръв път доказва, че и кучетата са надарени с нея.

„Не можем просто да ги попитаме „помниш ли какво стана тази сутрин?“, разказва основният автор на проучването Клаудия Фугаца. Затова екипът приложил необичайна техника, която позволява на кучетата да „отговорят“ чрез начина, по който реагират.

17 кучета от различни породи бил обучени да имитират човешкото поведение: човекът седи на стол, след това скача нагоре… и кучетата трябвало да повторят това действие по команда „Направи го“.

Първо 17-те питомци били научени да изпълняват командата срещу наградки. След това били приучени да останат легнали, независимо какво прави техният стопанин. А малко по-късно отново им била дадена заповед „Направи го“, за да повторят предишните действия на стопаните си, но без награда.

"По този метод кучетата могат да повторят действията на собствениците си дори 24 по-късно“, разказва Фугаца. По думите й командата „Направи го“, дадена след известен период от време,  е равносилна на въпроса „Спомняш ли си какво направи твоя човек?“.

След 24 часа обаче споменът започва да избледнява.

Резултатите от проучването са първите доказателства за епизодична памет при кучетата, подчертава изследването.

Експертите като цяло са разделени дали кучетата имат подобна памет – едните смятат, че, не, кучетата нямат съзнание за себе си и живеят в едно вечно настояще. Според други те все пак имат памет за минали събития, защото са животни със социално поведение. "Кучетата помнят много събития и това изследване показва, че ние сме на път да разберем в каква степен е силна паметта им", отбелязва Марк Бекоф, поведенчески експерт, който не е участвал в проучването.

Невроложката Джема Мартин-Орда от университета в Нюкасъл е по-предпазлива, като казва, че изследването не е взело напълно под внимание сложността на епизодичната памет. „Когато си спомняме минали събития, не си припомняме само какво сме правили (напр. хранили сме се), но и къде (напр. в кухнята), кой е бил там, кога се е случило, казва тя пред Франс прес, но добавя, че данните са интересни.

Клаудия Фугаца, която е учила освен това и делфини, косатки и папагали да повтарят човешкото поведение, пък смята, че по-задълбочените изследвания могат да установят, че и други животни притежават подобна памет.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул 
На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите