Създадоха най-мащабната симулация на Вселената

Създадоха най-мащабната симулация на Вселената

Учени от Националната лаборатория „Оук Ридж“ в САЩ са извършили най-мащабното моделиране на Вселената, обхващащо обем от над 31 милиарда кубични мегапарсека. Експериментът, известен като ExaSky, е извършен с помощта на 9000 изчислителни възела на най-бързия суперкомпютър в света Frontier. За резултатите съобщава ScienceAlert.

Симулацията обхваща сложни процеси, включително гравитационното взаимодействие на тъмната и обикновената материя, динамиката на горещите газове и формирането на звезди, галактики и черни дупки. Този всеобхватен подход, известен като космологична хидродинамична симулация, за първи път е възможно да се реализира в такъв голям мащаб. А благодарение на актуализираните алгоритми и огромната изчислителна мощ на суперкомпютъра учените успяха да добавят повече обекти към изчисленията и да постигнат висок физически реализъм.

„Тъмната материя взаимодейства само чрез гравитацията, докато обикновената материя участва в множество други физични процеси“, обяснява физикът Салман Хабиб, ръководител на проекта.

Симулациите помагат на учените да разберат как се е развивала Вселената в продължение на милиарди години. Тъй като реалните промени в космически мащаби са изключително бавни, компютърните симулации дават възможност да се ускори времето, да се „превърти“ назад и да се наблюдават ключовите процеси, които са оформили сегашната структура на космоса.

Изследването открива нови възможности за анализ на данни от астрономически проучвания и за изучаване на природата на тъмната материя и други ключови процеси в еволюцията на Вселената.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ