Захарта лекува рани

Захарта лекува рани

Захарта може да лекува рани. До това заключение стига в своите изследвания Мойсей Муранду, пише BBC. 

Като дете, израснало в бедност в селските Източните планини на Зимбабве, Мойсей Муранду най-често е получавал като лек за раните си от детските лудории сол. В редките дни обаче, когато баща му е имал достатъчно пари, за да купи нещо, той е носел вкъще лек, който щипел много по-малко от солта - захар!

Муранду винаги е констатирал, как захарта лекува раните много по-бързо, отколкото каквито и да е други лекове. Така че когато започва да работи като медицинска сестра за Националната здравна система на Обединеното кралство през 1997 г., той се изненадва, че захарта не се използва никъде в медицината. И решава да промени това.

Днес старши преподавател за медицински сестри в университета в Улвърхамптън, Муранду завършва своето пилотно проучване, посветено на приложението на захарта в лекуването на рани. За своя труд, Муранду спечелва и награда от вестник "Journal of Wound Care" през март тази година.

"За да лекувате рана със захар, всичко, което трябва да направите е да сипете захар върху раната и да сложите превръзка", казва Муранду. Гранулите поглъщат всякаква влага, която позволява на бактериите да се развиват и без влага, те измират. 

В някои части на света използването на захар може да бъде от ключово значение, защото хората не могат да си позволят скъпи лекарства и антибиотици. Доказателство за всичко това се намира в лабораторните проучванията на Муранду, а нарастващия сбор от казуси от цял ​​свят подкрепя неговите констатациите. Включително има примери за успешно лечение със захар върху рани, устойчиви на антибиотици. 

Въпреки това, Муранду се изправя пред тежката битка за финансирането на по-нататъшните си изследвания. Голяма част от подобни проучвания се спонсорират от фармацевтични компании, които нямат какво да спечелят от изследвания на нещо, което не могат да патентоват.

Муранду описва казуси в Зимбабве, Ботсуана и Лесото (където първо се обучава в сестринство). Сред тях е жена, която живее в Хараре. "Краката на жената бяха на път да бъдат ампутирани, когато моят племенник ми се обади", казва Муранду. "Тя имаше ужасни рана в продължение на 5 години и лекарят готвеше ампутация. Казах й да измие раната и да насипе захар. Жената все още има крака."

Муранду вече е извършил клинични проучвания върху 41 пациенти в Обединеното кралство. Резултатите са представяни на национални и международни конференции. Захарта може да се прилага външно дори и при диабетици, които често страдат от язви по крайниците.

Американският ветеринарен лекар Морийн МакМайкъл която работи в Ветеринарната болница на Университета в Илинойс, също от години използва мед и захар за лечение на животни, особено при собствениците на домашни любимци, които не могат да си позволят обичайните методи на скъпо лечение, както и за бедомни и ранени животни.

Освен че е по-евтина от лекарствата, захарта има и друг положителен ефект - към нея не се придобива резистентност, както нерядко се случва с използването на антибиотници.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ