1,5 млн. пенсионери в Гърция заплашени от бедност

ЕС

Милион и половина пенсионери в Гърция са на прага на бедността, тъй като годишните им доходи възлизат на 4500 евро, а са предвидените и нови съкращения на пенсиите през 2019 г., договорени с кредиторите на страната, пише гръцкото издание Нюз.ин.

Драматичната констатация се прави от университетския професор Савас Ромболис, който оценява като мрачни перспективите за гръцките пенсионери, чиито доходи са паднали до 50 на сто от началото на кризата.

Той смята, че съкращенията на пенсиите, извършени от 2010 г. до сега, са довели до орязване на средната основна пенсия до 700 евро, според в. "Та неа".

Същият професор прогнозира, че проблемът с нереформираната пенсионно-осигурителна система ще стане още по-тежък през интервала от време 2020-2030 г., когато ще да се пенсионират гърците, родени през 1960 г.

Ако погледнем процеса на раждаемост след Втората световна война, ще видим, че през 1960 г. в Гърция е имало по-голяма раждаемост, следователно ще има и по-голям брой пенсионери, което означава, че ще са нужни ресурси, за да бъдат финансирани новите пенсионери, казва още професорът.

По материални на БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Урок по предприемачество от реалния свят: Симона Косева вдъхнови ученици да приемат провала като път към успеха
Тръмп: Иран е разгромен, иска сделка, но тя не устроива Вашингтон
Традиция на MI6: Шефовете на френските и британските шпиони се срещат на мач по ръгби в Париж
На днешната дата, 14 март. Световен ден на съня
Нов данъчен стимул: Бизнесът ще може да приспада 25% за изследователски разходи
Конфликтът в Близкия изток води до спад с 15-20 % на резервациите в българския туризъм
„Парадоксът на успеха“, който кара дори победителите да се страхуват от провал
Академия „Равен старт“ дава финансови съвети на ученици от квартал „Факултета“