5 съвета за безболезнено адаптиране към смяната на часовника
Тази нощ в 4:00 ч. българско време преминаваме към зимното часово време. Това означава, че трябва да върнем стрелките на часовника с час назад. Преминаването към зимното часово време става в един и същи момент в цяла Европа.
Влияе ли действително на организма изкуственото преминаване от едно в друго часово време или само си внушаваме, че не ни се отразява добре? Преходът към зимно часово време не е толкова опасен за естествения биоритъм, както този към летния часовник, твърдят специалистите по хронобиология. Все пак през есента минаваме към нормалното астрономическо време. Организмът обаче не е съвсем безразличен към превъртането на стрелките дори и по това време на годината, тъй като се предизвиква т.нар. времеви стрес – състояние, което изисква привикване и адаптация.
Именно поради него част от хората се оплакват от угнетено настроение, главоболие, обостряне на хронични заболявания и играене на кръвното налягане. Спазването на следните 5 правила, облекчава времевия стрес:
1. Променете графика си така, че в следващите две седмици да не планирате никакви свръхважни задачи и мероприятия с тежки физически натоварвания.
2. Периодът за адаптация към новото часово време трае от 10 до 14 дни. Още от събота, 25 октомври до сряда, 29 октомври се постарайте да спите с час повече: ставайте по зимния часовник, но лягайте по лятното време.
3. Започнете да пиете витаминен комплекс, съдържащ витамините от група В, С, фолиева киселина, а също и магнезий, селен и летицин.
4. Увеличете умерената физическа активност – кратки разходки вечер ще ви помогнат да се отпуснете и да възстановите нормалния си сън.
5. Повече приятни преживявания, срещи и разговори с приятели и роднини са истинско лекарство за психиката. Общуването помага да се разреди чувството за тревожност и потиснатост.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.