Антикорупционната комисия откри конфликт на интереси при директора на НЕК
Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) установи наличие на конфликт на интереси на директора на НЕК Петър Илиев. Според данните, той е гласувал приемането на годишен финансов отчет за 2017 и 2018 г., както и доклад за дейността на дружеството за изпълнение на бизнес-програмата му, с което е станало възможно да бъдат изплащани допълнителни възнаграждения на служителите на НЕК, включително и на самия него.
Още няколко сигнала срещу лица на административни постове проверява Антикорупционната комисия. Сред тях е и сигнал срещу ректора на Университета за Хранителни технологии в Пловдив Кольо Динков за това, че с докладна записка до председателя на Общото събрание на учебното заведениее определил себе си за ръководител на проект по Оперативна програма, за което е получил и възнаграждения.
Бившият директор на РИОСВ – Шумен Цветомира Дончева е разследвана по сигнал за това, че е утвърдила изисквания за провеждане на конкурс за заемане на длъжността „директор на РИОСВ“ така, че на условията да отговаря само тя.
Кметът на Община Ковачевци пък е проверяван, че свързани с него лица ползват общински имоти, с част от които са участвали пред Държавен фонд „Земеделие“ и са им изплатени субсидии. В хода на производството ще бъдат проверени данни и за това, че кметът ръководи търговските дружества на майка си, като използва ресурси на общината. Проверка ще бъде извършена и за твърденията, че кметът използва суми, отделени за снегопочистването в общината, за предоставяне на бонуси на служители по негова преценка.
Производство има и срещу председателя на Общинския съвет в Ковачевци по сигнал, че негови роднини ползват общински имоти за получаване на субсидии от Държавен фонд „Земеделие“.
От Антикорупционната комисия трябва да установят имало ли е конфликт на интереси и при председателя на Общински съвет – Мирково. В комисията е пристигнал сигнал, че той е предложил на Общинския съвет да гласува месечно възнаграждение на кмета на общината, което да е процентно съотношение (73%) от възнаграждението на министър, както и свое възнаграждение като председател на Общинския съвет.
Двама общински съветници от Общински съвет - Асеновград също влизат в полезрението на КПКОНПИ. Има съмнения, че единият участва в управлението на спортни клубове, финансирани от общината, и е гласувал „за“ тези субсидии, а вторият – за това, че е гласувал месечното възнаграждение на баща си, който е кметски наместник в населено място в същата община
Директорката на РЗОК – София пък е проверявана дали е назначила съпруга си като свой служител.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.