Българите в Топ 5 на песимистите по света
Българите са сред най-големите песимисти за предстоящата 2021 г. заедно с гражданите на Италия, Хонконг, Полша и Южна Корея. Това сочи ежегодното глобално изследване „В края на годината“* на световната социологическа агенция „Галъп интернешънъл“.
У нас надеждата, че се задава по-добра година е крехка. 16% от запитаните от България вярват, че предстоящата година ще е по-добра от пандемичната 2020-а, но за други 45% тя ще е дори по-лоша. Една четвърт от участниците в изследването очакват 2021 г. да е същата, а останалите 14% не могат да преценят.
[[{"fid":"366106","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"4":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":708,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"4"}}]]
С това страната ни се нарежда сред топ 5 на песимистите по света. Българите изглеждат и силно песимистични на фона на останалите членки на Европейския съюз, където обобщеното ниво на песимизъм е 31% от всички запитани, а на оптимизъм – 35%.
Песимистичната настройка не е новост за обществото ни и се превръща в тенденция – в края на 2019 г. 32% от пълнолетните българи отговаряха, че очакват по-добра 2020 г., а други 22% смятаха, че ще бъде по-лоша от 2019-а.
По отношение на очакванията за икономическата ситуация настроенията са по-скоро негативни, като едва 5% от анкетираните ни сънародници отговарят, че очакват година на икономически просперитет. Същевременно 64% смятат, че идва година на икономически трудности, а за 20% от хората икономическата ситуация в страната ще си остане същата.
[[{"fid":"366105","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":708,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]
И по този показател България е в челната петица на негативните отговори. Мнозинства от над две трети очакват трудна в икономически план година и в Обединеното кралство (71%), в Австрия (70%), в Италия (67%), както и в Босна и Херцеговина (66%).
На фона на ЕС българите се доближават до общите стойности за нагласите за икономическата ситуация – сред жителите на блока 12% очакват икономически просперитет, докато 61% свързват 2021 г. с икономически трудности. За 21% тя ще бъде същата по отношение на показателя, а останалите се затрудняват да отговорят.
Индексът на щастието показва, че 41% у нас се определят като по-скоро щастливи или много щастливи. 46% не се определят нито като щастливи, нито като нещастни, а 10% казват, че са нещастни или много нещастни. Останалите не могат да определят.
[[{"fid":"366104","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":708,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]
В глобален мащаб повече от двама на всеки петима (43%) вярват, че следващите 12 месеца ще бъдат по-добри от последните, 24% смятат, че ще бъдат по-лоши, а 26% – че ще са същите.
[[{"fid":"366103","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":704,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
„Докато хората очакват 2021 г. да донесе края на пандемията, няма илюзии, че икономическите трудности ще бъдат преодолени в кратки срокове. Със сигурност дискусията за баланса между грижата за здравето и грижата за просперитета ще бъде във фокуса на световното внимание през следващите години“, обясни Кънчо Стойчев, президент на световната асоциация „Галъп интернешънъл“.
*Проучването е проведено в 41 държави по света, като са интервюирани общо 38 709 души. За всяка страна в периода октомври-декември 2020 г. са анкетирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн. Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%.
„В края на годината“ се провежда от 1977 г. насам по инициатива и дизайн на д-р Джордж Галъп.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.