България върна на Гърция опасните боеприпаси от Горни Лом

България върна на Гърция опасните боеприпаси от Горни Лом

България окончателно върна на Гърция 190 570 противопехотни мини от завода край с. Горни Лом, където на 1 октомври 2014 г. при инцидент,  загинаха 15 души.

Боеприпасите трябваше да бъдат унищожени в завод "Миджур", но след трагичния инцидент, който буквално заличи от земята един от цеховете на завода, предприятието беше затворено, а лицензът за утилизация - отнет. Това наложи противопехотните мини да бъдат върнати обратно на собственика им - Въоръжените сили на Република Гърция, съобщи пресцентърът на МВР.

След продължили четири години последователни координирани усилия на редица институции от изпълнителната власт и в сътрудничество с Република Гърция, българското правителство изпълни ангажиментите на страната по Конвенцията за забрана на противопехотните мини, като отговори и на високите обществени очаквания за разрешаване на този наболял за населението в региона въпрос.

Противопехотните мини са били транспортирани със специализирана техника и охрана в продължение на 8 седмици.

ГД "Национална полиция" е осигурила трасета и съпровод, като часовете са били съобразени така, че да се сведат до минимум допълнителни затруднения на трафика.

Няма осъден и до днес за ужасната трагедия, довела до гибелта на толкова хора, работещи в завода. Обвиняеми бяха четирима, един от които собственикът на завода “Миджур“ Валери Митков. Неговият син загина при взрива. Делото беше приключено без присъди.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия удари с дронове детска градина в Харков
Нов транспортен коридор през Гърция, България и Румъния ще свръзва Егейско и Черно море
Цената на златото се срина и всички се питат защо
Приватизация на войната: Глобалният бизнес с наемници процъфтява
Kaufland представи нова продуктова линия свежа риба и морски дарове със сертификат TÜV AUSTRIA
„Кръстниците на AI“ и публични личности настояват за спиране на развитието на изкуствения суперинтелект
Президентът наложи вето на част от измененията в Закона за специалните разузнавателни средства
Coca-Cola HBC купува 75% дял в африканския си конкурент