Четири поведенчески фактора влошават здравето на българина

Четири поведенчески фактора влошават здравето на българина

„Здравето се влияе от генетични условия, социални услогвия, екологични фактори, поведенчески нагласи и здравни грижи. От всички тях поведението, свързано със здравето е от най-голямо значение, тъй като отговаря за 40% от преждевременната смъртност и може в значителна степен да се променя”. Това заяви д-р Галин Каменов, заместник-министър на здравеопазването, по време на представянето на визията на ръководния екип на здравното министерство за общественото здраве – актуална картина, проблеми и начини за решаването им.

По думите му има четири поведенчески фактора, които влияят много лошо на здравето. Това са тютюнопушене, прекомерна употреба на алкохол, лоша диета или ниска активност.

Нивото на раждаемост в страната е ниско, а общата смъртност е доста по-висока от общата в Европа.

Въпреки че има тенденция смъртността от сърдечно-съдови забовлявания да намалява, все пак тя остава достатъчно висока. Злокачествените навообразувения се приближават до европейските показатели“, коментира д-р Каменов.

„Общественото здраве е приоритет на министерството“, каза заместник-министърът и посочи, че министерството ще води проактивна политика в тази област, защото системата на общественото здраве е слабо позната и общественото здрав става все по- важен елемент от здравните системи в цяла Европа.

Зам.-министър Галин Каменов изведе на преден план и необходимостта от сериозни усилия да се намали детската смъртност в страната. „Според данните, въпреки че детската смъртност намалява, тя остава почти 2 пъти по-висока в сравнение с тази Европейския съюз”, посочи зам.-министърът.

Д-р Каменов поясни, че очакваната продължителност на живота в България е доста по-ниска от европейската, като уточни, че в България средната продължителност на живота е около 74 години, а в Европа - около 80.

Д-р Каменов обясни, че страната е осигурена с абсолютно всички ваксини до средата на годината. „Не очакваме да има проблеми в това отношение в страната. Предприемаме действия, които да ни осигурят в бъдеще, че няма да допуснем непълноценност на този процес, каквато имаше 2014 и 2015 г.“, каза д-р Каменов.

„Националният обхват със задължителни имунизации е добър. На европейско ниво също може да видите във всяка европейска страна“, каза той и посочи, че при обхват над 90% от децата с имунизации, вече не може да има ефективна трансмисия и да се поддържа епидемичен процес, който да води до епидемии.

Той поясни, че се работи по изготвяне на ново рамково споразумение, което да е за всички ваксини. Д-р Каменов поясни, че са организирани срещи с фирми, за да се насърчат да участват в търговете и да се достигнат по-добри цени. „Търсим изменение и на нормативната уредба, която да ни даде възможност за регламент за обществени поръчки, които да бъдат в по-дългосрочно планиране. Едновременно от следващата година предприемаме необходимото обявяването на обществената поръчка да стане възможно на най-ранен етап”, коментира той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ