Д-р Ангел Кунчев: Над 2000 случая на варицела в страната само за 15 дни

Общество

От началото на годината са регистрирани над 2000 случая на заразени с варицела. Това заяви в ефира на БНТ главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

„На всеки 5-6 години се натрупва контингент от деца, които не са се срещали с вируса, не са боледували и заболеваемостта се повишава. Такъв цикъл се наблюдава вече 20 години. Зимните месеци са пикови при регистрирането на детските шарки. За миналата година има малко над 30 000 случая, като може да се говори за пиков период както през 2019 г., така и през тази година“, обясни Д-р Ангел Кунчев.

По думите му, първите дози ваксини срещу варицела вече са на склад и чакат разрешително от Агенцията по лекарствата, за да бъдат пуснат в аптечната мрежа. Ваксината се поставя на деца над 1-годишна възраст, а горна граница няма.

Припомняме, че според новия имунизационен календар, който влезе в сила в началото на 2020 г., ваксината срещу варицела става препоръчителна. Тя ще бъде за сметка на родителите и ще се купува от аптеките. Все още обаче не е налична в аптечната мрежа. Освен това, отпада реимунизацията срещу туберкулоза и пробата манту за 11-годишните. Предвидено е още намаляване на приема на пневмококовата ваксина за децата до 6-месечна възраст – от 3 на 2 дози. При децата на 12 години пък се въвежда реимунизация срещу коклюш.

„При туберкулозата за 10 години двойно са паднали регистрираните случаи“, отчете д-р Кунчев. 

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“