Делът на ромите с висше образование у нас нараснал 6 пъти за 10 години
Делът на ромите, които завършват висше образование у нас, е нараснал 6 пъти през последните 10 години, но все още е малък. Регистрира се спад на неграмотността, особено сред онези, които не живеят в сегрегираните квартали. Това показва представително проучване, извършено от „Глобал Метрикс“ по поръчка на Тръст за социална алтернатива. В изследването, което е извършено по методология на Програмата за развитие на ООН, са участвали 4100 лица от 140 различни населени места в България. При направената допълнителна извадка, проследяваща тези разлики при роми, които живеят в смесени квартали, се отчита грамотност от 92%, което изследователят коментира като много близко до средната стойност за страната.
„Географски е най-зле там, където има големи гета с големи проблеми“, коментира по БНР Алексей Пампоров, представител на тръста. Това не е моментно проучване на нагласите, проследява се житейската история на няколко поколения, уточни в предаването „Хоризонт до обед“. Целта е да се съпоставят данните за десетгодишен период и да се отчетат разликите.
Колкото повече години прекарват ромските деца в детска градина, толкова по-висока е вероятността да завършат средно или висше образование, гласи друг от изводите на изследователите. Делът на завършилите висше образование е два пъти по-висок сред ромите, които са посещавали детска градина. „Изключително важно е да се осигури достъп на ромските деца до детски градини, тъй като имаме много нисък обхват там – около 25-30%, това варира в страната. Държавата трябва да инвестира в този посока“.
Заетостта на ромите за десет години се е увеличила от 19% на 45%, показва националното проучване. Професионалните гимназии са много добър ключ за интеграцията, а увеличаването на годините в образователната система действа като превенция срещу ранните бракове, обобщи Алексей Пампоров.
Единствената негативна тенденция, която регистрира изследването, е засилването на образователната сегрегация. От 31% през 2011 година в момента 47%, или почти половината ромски деца, учат в училища, в които има само ромски деца, коментира Алексей Пампоров. „Говорим за един абсолютно неприемлив и в европейски, и в глобален аспект феномен“.
Национално представително проучване за образованието и реализацията на ромската общност от края на 2019 година и началото на 2020 година показва, че ромите са увеличили своето участие в образователната система – като обхват на учениците и в средното образование, и във висшето образование.
„Много позитивно са се променили всички нагласи, така че да учат и момичета, и момчета. Изключително позитивни промени се регистрират“, коментира още Пампоров.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Военните във Великобритания са загубили над 1000 електронни устройства за 2 години
Свят |Рекорден брой са отличниците на матурите след 12-и клас по български език и литература
България |Борба с корупцията: Властите в Китай разследват зам.-кмета на Шанхай за нарушения на дисциплината и закона
Свят |Фискалният съвет на ЕС: Енергийната криза не оправдава нови бюджетни отстъпки
ЕС |Активност на пазара: Гърция проверява 6000 сделки с недвижими имоти за произход на парите
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Времето: Слънчево, топло и ветровито
България |Радев: Слагаме край на предоставянето на въоръжение от българската армия за Украйна
България |На днешната дата, 10 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Типовете устойчивост, от които се нуждае всеки лидер
Лидерство |Асен Василев: Свръхдефицитът ни е наложен превантивно за 2026 г. и е нарушение на регламента
Политика |Ройтерс: Пет държави в ЕС предлагат да се ограничат правата на бъдещи членки
ЕС |Петролът леко поевтинява въпреки новата ескалация на напрежението между САЩ и Иран
Енергетика |ADVERTORIAL
Депозити в нови валути с високи лихви в супер приложението на tbi bank
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Коментари
Няма въведени кометари.