Днес всеки трябва да бъде гостен с червено яйце, обреден хляб и гозба

Днес всеки трябва да бъде гостен с червено яйце, обреден хляб и гозба

На Великден всеки трябва да бъде гостен с червено яйце, обреден хляб и гозба. Това каза доц. д-р Петя Банкова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките (БАН) в интервю за агенция „Фокус“. По думите й всеки пази светъл спомен за този празник още от детството си: навремето в София и в другите градове децата на Великден са получавали подаръци.

„И до ден днешен ще срещнете възрастни хора, които ще ви разказват за първите лачени обувки, които са получили на Великден или с луксозната вещ, която се свързва с празника. Споменът за детството е свързан с градския панаир, с аромата от общите фурни на дървени въглища, в които домакинята е занесла да се изпекат козунаците, гозбите с агнешко месо, хлябовете“, каза тя и посочи, че в съвременността децата са много повече обгърнати с внимание, защото са се появили великденски зайци, шоколадови великденски яйца, много бонбони и лакомства. „Голям празник е било и за младите хора, за момите и ергените, както биха казали в традицията. На Великден на най-високото място, на най-личното място са се връзвали люлките и са се люлеели момите и ергените. Това е мястото за харесване, за опознаване на бъдещите семейни двойки. Тези от тях, които вече са минали по пътя, т.е. невестите, младоженците, те задължително трябва да отидат на гости вечерта при кумовете си“, обясни тя. Доц. Банкова допълни, че те задължително трябва да им занесат дарове, нещо за трапезата.

„Голям празник е за възрастните хора. Независимо дали са заобиколени с деца или са сами, казва се, че не бива да се оставя човек сам на Великден“, посочи тя. Доц. Банкова обърна внимание, че на Великден веселието на мегдана е всеобщо, играят се хора, ръченици. „Така че празникът е голям, но основното за този празник е усещането на хората за това, че са минали през нещо, което надявам се да ги е направило по-мъдри, по-спокойни, по-щастливи, по-пълноценни и по-балансирани“, допълни доц. Банкова. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ