Последни прогнозни сондажи преди деня на вота

Последни прогнозни сондажи преди деня на вота

В края на предизборната кампания две социологически агенции представят своите проучвания за избирателната активност и прогнозират, че конкуренцията за първото място ще е засилена. Данните на "Алфа Рисърч"* сочат, че в следващия парламент ще влязат 6 политически формации, а според "Барометър"** те ще са седем. 

Избирателна активност

Между 47 и 50 на сто от анкетираните пълнолетни граждани заявяват твърда готовност да гласуват на изборите в неделя. Това означава до урните да отидат между 3.1 млн. и 3.3 млн. души. Мобилизиращ фактор е желанието на всяка от двете основни групи избиратели – от една страна, симпатизантите на ГЕРБ, от друга, на протестните партии – с вота си да определят посоката на развитие на страната и да излъчат правителство около техните политически сили, сочат данните на "Алфа рисърч".

Притесненията от машинното гласуване могат да се превърнат в потенциална бариера пред част от избирателите. 15.4% от всички анкетирани заявяват, че имат притеснения от машинното гласуване, а 11.8% - от възможни опашки пред изборните секции в резултат от по-бавното гласуване. Най-сериозно отражение би имал новият начин на гласуване върху избирателите на БСП, от които всеки четвърти и на ДПС, от които всеки трети изразява безпокойство от този вот. 12 на сто имат съмнения за манипулация на изборните резултати, според данните на "Алфа рисърч". 

Според проучването на "Барометър" се запазва прогнозата за нормални нива на очакваната избирателна активност. Наблюдава се лек спад на категорично заявяващите да отидат до урните за сметка на увеличение на тези, които са леко разколебани, но все пак склонни да гласуват. Почти няма промяна в дела на тези, които със сигурност отказват да го направят.

Електорални нагласи 

На финалната права преди предсрочните парламентарни избори на 11 юли с най-висока вероятност в бъдещото Народно събрание ще са представени 6 политически формации, показват данните на "Алфа рисърч". Проучването констатира засилена конкуренция за първото място между ГЕРБ и ИТН. Няколко дни преди изборите подкрепата за ГЕРБ е 21.5%, а за ИТН е 21.8%. БСП категорично подобрява позициите си в хода на кампанията, достигайки 16.4% от твърдо решилите да гласуват. Към момента Демократична България е четвърта с 12.0%, а за ДПС прогнозната подкрепа е 11.1%, но ключов за финалния резултат и за съотношението между двете формации ще е вотът от чужбина, прогнозират социолозите. 

Слаба мобилизация в края на кампанията отбелязва и „Изправи се! Мутри вън!“, достигайки 5.4% от вота. Платформата на Мая Манолова се характеризира с висока степен на обмен на избиратели с ИТН, както и с отлагане на решението коя от двете партии да бъде подкрепена до последните дни на кампанията. Към момента „Българските патриоти“ (3.8%) остават малко под изборната бариера от 4%. Не съумява да премине чертата и Възраждане (3.2%), но при него също е интересно да се изчака вотът от чужбина, откъдето то изненадващо получи висок резултат на 4-ти април. 

Според "Барометър България" се очаква 7-партиен парламент след предсрочните парламентарни избори на 11 юли. ГЕРБ за момента запазва първа позиция с 21,9%, но се забелязва тенденция на лек отлив на избиратели. „Има такъв народ‘‘ към момента печели подкрепата на 19,3% от избирателите в рамките на страната. Наблюдава се леко мобилизиране склонните да гласуват за ИТН, но то се дължи по-скоро на несигурната подкрепа и разочарованието от други политически сили. 

БСП съумяват да стабилизират позициите си, най-вече сред собствения си електорат, и биха могли да реализират 17%. ДПС към момента би разчитала на 11,4% подкрепа. 9,2% от анкетираните в рамките на страната заявяват желанието си да гласуват за „Демократична България“. Категорично намерение да гласуват за ,,Българските патриоти‘‘ са заявили 6,2% от анкетираните. Сравнително нестабилна е подкрепата за „Изправи се! Мутри вън“ като заявената подкрепа дни преди изборите е 4,1%.

*Методология: Изследването на "Алфа Рисърч" е проведено в периода 4 – 7 юли 2021 г. е реализирано със собствени средства. То е проведено сред 1013 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

**Методология: Данните на „Барометър България“ са от стандартизирано телефонно проучване на електоралните нагласи, проведено в периода 1-7 юли 2021 г. сред 852 пълнолетни български граждани. Проучването е проведено на територията на Република България и не включва нагласите на гласуващите извън страната. Данните са от количествено проучване по медотиката на стратифицирана квотна извадка по признаците възраст и пол, финансирано със собствени средства на „Барометър“. 
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ