Евростат: Българите и румънците са най-стабилни психически в ЕС

Евростат: Българите и румънците са най-стабилни психически в ЕС

България и Румъния са в дъното на класацията на Европейската статистическа агенция Евростат за дела на гражданите на страните от ЕС, страдащи от хронична депресия. 

През 2019 г. 7,2% от гражданите на ЕС съобщават за хронична депресия, което е малко увеличение в сравнение с 2014 г. (+0,3 процентни пункта). Най-голям дял от страдащите от това заболяване е регистриран в Словения (15,1%), следвана от Португалия (12,2%) и Швеция (11,7%). В другия край на скалата са Румъния (1%), България (2.7%) и Малта (3.5%).

Изследователите обръщат внимание на факта, че в ЕС жените са по-склонни да страдат от депресия, отколкото мъжете. Най-голям дял жени с депресия е регистриран в Португалия (16,4%) и Словения (16%). Словения също има най-висок дял мъже с депресия (14,3%). Следват Швеция (10%) и Германия (9,9%).

Според статистиката на Световната здравна организация (СЗО), над 260 милиона души на Земята в момента страдат от клинична депресия. Всяка година тя убива около 800 000 души, като подрастващите, както и момчетата и момичетата на възраст от 15 до 29 години, са особено податливи на нея. Борбата с депресията се усложнява от факта, че неврофизиолозите все още не разбират напълно естеството на това заболяване и не могат да определят точния брой хора, податливи на него, предава БГНЕС. 

[[{"fid":"380057","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2709,"width":4585,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ