Главният прокурор очаква бум на престъпността в мащабите от 90-те години

Главният прокурор очаква бум на престъпността в мащабите от 90-те години

„Слушам през последните дни политическото клише „юридическа реформа“. Това не е реформа, а юридическа катастрофа, а цената ще платят българските граждани. Под юридическа катастрофа имам предвид, че законопроекти не реформират, а унищожават нещо работещо“. Това заяви пред журналисти главният прокурор Иван Гешев преди заседанието на Комисията по конституционни и правни въпроси.

Днес комисията трябва да разгледа на второ четене закона за Бюрото по защита към правосъдното министерство. Втора точка е законопроектът за закриване на спецсъдилищата и спецпрокуратурите.

По думите му резултатът от реформата ще е застрашаване на защитените свидетели от мафията, както и „смачкване“ на най-важните дела в държавата – срещу олигарси и организираната престъпност.

„Вероятно ще доведе и до освобождаване на замразените пари на мафията в размер на около 3 млрд. лв. и други последствия. Ако това е реформа, аз не я разбирам така“, каза още главният прокурор.

„За мен реформа е да подобриш нещо съществуващо, а не да унищожиш нещо с неясна и нерационална цел. Ясно е в чии интерес ще бъде това и то той не е на българското общество и българските граждани“, добави Гешев.

Той коментира за „обезкостяването“ на главния прокурор и прокуратурата като цяло – или още „тричането“ ѝ.

„Това не е проблем за прокуратурата. Това ще доведе само до ниската ѝ ефективност и бум на престъпността в размер до това, което беше през 90-те години. Това ще е проблемът за прокуратурата. Това е „обезкостяване“ и „тричане“ на българските граждани и тяхната сигурност – това е голямата цена, която ще бъде платена“, заяви още главният прокурор.

Гешев направи коментар и за разпоредбите в посока лустрация по същество и реподбор на магистрати.

„Освен че противоречат на Конституцията , те противоречат и на европейските ценности и на практиката на Съда на Европейския съюз”, уточни той.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ