Избраха нов шеф на Здравната каса, първата му задача – управление на риска

Избраха нов шеф на Здравната каса, първата му задача – управление на риска

Избраха нов шеф на Здравната каса, първата му задача – управление на риска

Звено за анализ на риска е първото, с което ще се заеме новоизбраният шеф на здравната каса.

205 депутати подкрепиха днес единствената кандидатура за поста на проф. д-р Камен Плочев, издигната от ГЕРБ и Обединени патриоти.

"Финансирането на болниците е тема, която още не мога да коментирам, без да съм се запознал с отчети, баланси, принципи, механизми, методика. Направи ми само впечатление, че няма аналитично звено, никой не предвижда риска, никой не предлага анализ какво би се случило при един или друг вариант, поради което ще започна с това", коментира пред журналисти след гласуването в пленарна зала проф. Плочев.

Първото нещо е да създам едно такова звено, което да ми направи анализ на ползи, загуби, възможности и какво да направим, за да балансираме системата, добави той.

Пред депутатите той обяви: "Няма административна или политическа длъжност, която да стои над морала, в който съм възпитан и спазвам в своята кариера. В най-скоро време ще започна да ви притеснявам, ще идвам, ще споделям с вас какво съм видял и ще ви моля за съдействие."

До избор на нов шеф на касата се стигна след като на 29 юни предишният управител на НЗОК д-р Глинка Комитов депозира в деловодството на Парламента оставката си, без да посочи мотивите си.

Мандатът на новия управител проф. Камен Плочев ще е до 2020 г.

Кой е той?

Проф. Плочев има 38 години професионален опит в системата на здравеопазването, част от които в сферата на управлението. Завършил е висшето си образование в Медицинска академия - София. Има присъдена научна степен "Доктор на науките" по научна специалност "Инфекциозни болести" от ВМА, а през 2012 г. му е присъдена академична длъжност "Професор". Има следдипломна квалификация по "Здравен мениджмънт". Владее английски и руски езици. 

Планове и подводни камъни

Проф. Плочев поема тежката отговорност на една недофинансирана система, по думите на Калин Поповски от „Обединени патриоти”. При 7 млн. население бюджетът на Касата е около 3,4 млн. лева, което по груби сметки, означава, че се падат по около 500 лева за всеки български гражданин.

В пленарна зала, а и по-късно пред журналисти, новият управител сподели някои виждания и бъдещи планове за системата.

Според проф. Плочев трябва да има алтернативен път на достигане на пациента до болнична помощ - не само от личния лекар до специалиста, а и от болницата до специалиста. 

"В момента такъв вариант няма. Направление 3 се издава от личния лекар, но болницата не може да издаде направление към специалиста, а ние това искаме да направим, което ще облекчи чувствително болничната помощ", посочи той.
"Най-важното обаче е контролът, контролът на място, дори работа на място в самите болници", заяви още професорът

По отношение на лекарствената политика новият управител ще се стреми максимално много хора да „ползват лекарства по джоба си” при този недостатъчен обем на финансиране.

Подводните камъни не са в Касата, а в системата, коментира още новоизбраният управител на НЗОК. Първият от тях: „Това, което за мен е най-ценно – здравето, е превърнато в търговия. Аз съм от другата страна на бариерата и се стремя да дам здраве. Тук трябва да обърнем малко философията.”

А вторият подводен камък са недостатъчното пари. Но това важи за цялата държава и аз не мога да бъда егоист и да казвам: „Дайте на мен, не давайте за образование или енергетика“. Колкото има, с толкова ще се справим – това е задачата ни“, коментира още проф. д-р Камен Плочев. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ