Отровени до доказване на противното

Отровени до доказване на противното

На 20 август основателят на ФБК Алексей Навални е приет в болница в Омск и изпада в кома. Сътрудниците на опозиционера са сигурни, че той е бил отровен заради политическата му дейност. Лекарите обаче твърдят, че в тялото му не са открити следи от отрова. По този повод руското издание „Комерсант“ прави ретроспекция на известни случаи с  руски и чуждестранни политици и общественици, станали жертва на доказано или подозирано отравяне - похват, използван още от империята на Борджиите за отстраняване на неудобните. Извършителите на коварен атентат от такова естество никога не са залавяни.

Уорън Хардинг (американски президент) - отровен през 1923 г.

29-ият президент на САЩ Уорън Хардинг почина на 2-ри август 1923 г. в хотел "Палас" в Сан Франциско на път за Вашингтон от Аляска. Той е показал признаци на хранително отравяне. Въпреки че медицинският персонал на ВМС на САЩ, участващ в лечението му, стига до заключението, че личният лекар на президента, хомеопатът Чарлз Сойер, е сбъркал в диагнозата, довела до смъртта на Хардинг от сърдечен удар. След погребението му се появяват слухове, че президентът е бил отровен, но разследване така и не е проведено. 

Степан Бандера (лидер на Организацията на украинските националисти (ОУН) - отровен с цианиден калий през 1959 г. 

На 15 октомври 1959 г. един от лидерите на украински националисти Степан Бандера е убит на входа на къщата си в Мюнхен. Агентът на КГБ Богдан Сташински използва пистолет за цианидна спринцовка за смъртоносна инжекция. Степан издъхва на път за болницата. Извършителят на убийствата бяга в Германия, където след публично признание през 1961 г., е осъден на 8 години затвор.

Лал Бахадур Шастри (министър-председател на Индия) - отровен през 1966 г. 

Индийският премиер Лал Бахадур Шастри умира на 11-и януари 1966 г. в Ташкент. Той пристигна в СССР за преговори за уреждане на индо-пакистанския конфликт. На 10 януари страните подписаха декларация за мир, а в нощта след вечеря Шастри почива. Ахмет Сатаров, ръководителят на групата, обслужваща банкета на съветския главен сервитьор, още трима сервитьори и индийски готвач, бяха задържани за няколко часа от служителите на КГБ, които подозираха, че Шастри е бил отровен. Лекарите обаче правят заключиха, че премиерът е починал от четвърти сърдечен удар.

Владимир Войнович (писател, дисидент) - отровен през 1975 г. 

На 4 май 1975 г. писателят Владимир Войнович е извикан за разговор в КГБ заради публикациите му на Запад. Втора среща се провежда няколко дни по-късно в хотел „Метропол“, когато един от служителите на КГБ го моли да пуши. След срещата Войнович започва да усеща болки в тялото си. Лекарят, който го преглежда, съобщава за признаци на отравяне, като предполага, че може би е бил изложен на нещо „като LSD или хлорпромазин“.  

Георги Марков (писател, дисидент) - отровен с рицин през 1978 г. 

Българският писател и дисидент Георги Марков, който е работил във Великобритания за радио BBC, е отровен на 7-и септември 1978 г. в Лондон. Официалната версия и до днес е, че е прободен без да забележи с чадър през който е "инжектирана" отровата, докато преминавал над моста Waterloo. Вечерта на същия ден Марков е хоспитализиран с висока температура и след няколко дни умира. При аутопсията е намерена капсула с размер под два милиметра в крака на починалия, съдържаща рицинова отрова. (продължава на следващата страница)Хафизула Амин (председател на Революционния съвет в Афганистан) - отровен през 1979 г.

На 27 декември 1979 г., в навечерието на щурмуването на двореца на председателя на Революционния съвет на Демократична република Афганистан (ДРА) Хафизула Амин, агенти от КГБ се опитват да го отровят. Ръководството на СССР смята Амин за узурпатор. Служители на КГБ, назначени в неговата служба за сигурност, съобщават на Москва, че „без защита и в нарушение на дипломатическия етикет“ редовно посещава станцията на ЦРУ в посолството на САЩ. На 12 декември ръководството на Централния комитет на КПСС реши да изпрати съветски войски в Афганистан, за да защити „социалистическите идеали на революцията от април 1978 г.“. Хафизула Амин и членовете на неговото семейство бяха отровени със сок от нар, към който агентите на КГБ добавили отрова, но бяха спасени от съветските лекари, които не знаеха за подготовката на Москва. След неуспешен опит за отравяне специалните групи на КГБ на СССР „Зенит“ и „Гръм“, пристигнали в Афганистан, заедно с батальон от 40-та армия, започват нападение над двореца на Амин. Афганистанският лидер се опита да избяга, но беше убит от експлозия на граната.

Тургут Озал (президент на Турция) - отровен през 1993 г. 

Турският президент Тургут Озал умира на 17 април 1993 г., като според официалното заключение на лекарите той е починал от сърдечен удар след банкет. Аутопсия обаче така и не била извършена. През ноември 1996 г. видеоклип от разговор между лидерите на кюрдските сепаратисти попадна в турските медии. От кадрите се вижда как ръководителят на Кюрдската работническа партия Абдула Окалан обяснява на бъдещия иракски президент Джалал Талабани, че Озал е бил отровен от турските специални служби. Окалан казва, че два дни преди смъртта си Озал е постигнал споразумение с кюрдите за уреждането на конфликта и ще публикува публично това на 17 април. Тази информация не предизвика преразглеждане на официалното заключение на неговата смърт. 

Иван Кивелиди (бизнесмен, ръководител на Росбизнесбанк) - отровен през 1995 г. с нервнопаралитично вещетство

Кивелиди е отровен на 1-ви август 1995 г. Приемникът на телефона му в кабинета му е бил лекуван с нервнопаралитично вещество, чието действие причинява симптоми, подобни на атака на камъни в бъбреците. Бизнесменът изпада в кома и умира на 4 август без да възвърне съзнанието си. Няколко дни по-късно секретарката му Зара Исмаилова почива в болницата с подобни симптоми.

Халед Машал (председател на Политбюро на Хамас)  - отровен с фентанил през 1997 г.

На 25 септември 1997 г. е направен опит да се отнеме живота на лидера на палестинското движение "Хамас" Халед Машал в Аман. Двама израелски разузнавачи от Мосад влизат в йорданската столица с фалшиви канадски паспорти и по време на улична битка, вкарват отрова в ухото му. Агентите на Мосад са задържани от йорданските специални служби. Крал Хюсеин ибн Талал от Йордания поиска Израел да предостави противоотрова под заплахата от смъртно наказание за разузнавачите. Израелският премиер Бенямин Нетаняху нареди да изпрати противоотрова на умиращия Машал и да освободи от затвора духовния водач на Хамас Шейх Ясин. Агентите бяха освободени и шефът на Мосад беше уволнен. 

Сани Абача (президент на Нигерия) - отровен през 1998 г. 

Сани Абача умира на 8 юни 1998 г., според властите и семейството от сърдечен удар, като е погребан още на същия ден без аутопсия. През юли същата година NBC и The New York Times, позовавайки се на източници в американското разузнаване, съобщават, че Абача е бил отровен, докато е почивал във вила с три проститутки. Говорителят на Държавния департамент на САЩ Джеймс Рубин казва, че нямат убедителни доказателства, че генерал Абача е бил отровен. Официалните медии в Нигерия също не потвърждават версията за отравянето, позовавайки се на резултатите от кръвни и тъканни тестове на починалия, направени в Германия. 

Юрий Щекочихин (журналист, депутат от Държавната дума) -  отровен през 2003 г. 

През юни 2003 г., след като се връща от командировка от Рязан, Юрий Щекочихин получава лека треска и лющене на кожата. Два дни по-късно той се влошава и постъпва в болницата, където вътрешните му органи отказват да функционират, а кожата му се пука. Лекарите го вкарват в кома, предизвикана от наркотици, но не успяват да го спасят. Причината за смъртта в болницата беше наречена рядък алергичен синдром на Лайел, причинен от неидентифициран агент. 

Анна Политковская (журналист, активист за правата на човека) - отровена през 2004 г. 

На 2 септември 2004 г. журналистката на "Новая газета" Анна Политковская заминава за Беслан, където терористи бяха взели заложници в училище. Тя се качва на самолет от столицата Внуково за Ростов на Дон, тъй като няма директни полети до Беслан и иска от стюардесата чаша чай. Десет минути след като я изпива, губи съзнание. След кацането на самолета, Политковская е откарана в отделението по инфекциозни болести на Първата градска болница на Ростов, където лекарите я извеждат от комата. В московска клиника тя е диагностицирана с неизвестен токсин от бъбреците, черния дроб и ендокринната система. Две години по-късно, на 7 октомври 2006 г. Анна Политковская беше убита в асансьора на къщата си. (продължава на следващата страница)

Виктор Юшченко (кандидат за президент на Украйна) - отровен с диоксин през 2004 г. 

По време на предизборната кампания през 2004 г. здравето на украинския кандидат за президент Виктор Юшченко се влошава и той заминава за лечение в Австрия с диагноза панкреатит. Лекарите откриват, че политикът има увреждане на някои органи, влошаване на състоянието на кожата, асиметрия на лицето и силна болка в гърба. По-късно самият Юшченко разказва, че лекарите са открили в тялото му диоксинова отрова 

Ясер Арафат (лидер на Палестинската национална власт) - отровен с полоний-210 през 2004 г. 

След влошаване на здравето си, през октомври 2004 г., Арафат е откаран в тежко състояние в Париж. Първоначално политикът усеща симптоми на хранително отравяне, но по-късно бъбреците му отказват да функционират и той изпада в неврологична кома. Два месеца след откриването на първите симптоми Арафат почина, според лекарите от масивен инсулт. Осем години по-късно швейцарски експерти откриват следи от радиоактивното вещество полоний-210 по дрехите му, което стана и причина за ексхумацията на тялото на политика.

Александър Литвиненко (бивш офицер от ФСБ и политически емигрант) - отровен с полоний-210 през 2006 г. 

Литвиненко умира на 23-и ноември 2006 г. като проверка установява, че причината за смъртта му е отравяне с радиоактивен полоний-210. Два дни преди смъртта на Александър Литвиненко стана известно, че в предполагаемия ден от отравянето той се е срещнал с бизнесмен, бивш служител на ФСО Андрей Луговой и бизнесмена Дмитрий Ковтун. На местата, посетени от Луговой, полицията открила следи от радиация. На 22 май 2007 г. Великобритания официално обвини Андрей Луговой в отравяне, но искането за екстрадиция, изпратено до Москва, беше отхвърлено. 

Егор Гайдар (бивш премиер на Русия) - отровен през 2006 г. 

По време на представянето на своята книга на международна конференция в Дъблин, Гайдар се почувствал неразположен и беше хоспитализиран с кървене в гърлото, повръщане и частична парализа. Два дни по-късно е преместен в московска болница. Резултатите от проучването на руските лекари показали "ефекта на токсичния фактор" върху тялото на политика, но не посмяли да го нарекат отравяне, тъй като не можели да установят какъв вид отрова може да е използвана. Ирландската полиция, която също разследва случая, не потвърждава версията за отравянето на Егор Гайдар. 

Уго Чавес (президент на Венецуела) - отровен през 2013 г. 

Президентът на Венецуела Уго Чавес почина на 5 март 2013 г. от злокачествен тумор. Той претърпя няколко операции и спечели президентските избори в навечерието на смъртта си, но нямаше време да проведе встъпването в длъжност. Привържениците на президента не повярваха в естествените причини за смъртта му и представиха версия за отравянето. Венецуелските власти започнват разследване, но резултатите от него не са оповестени публично и учените се различават в оценката на възможността за отравяне на политика, като най-често наричат ​​подобни подозрения резултат от страстта към теорията на конспирацията. 

Ким Ченг Нам (брат на лидера на КНДР Ким Чен Ун) - отровен с VX нервен агент през 2017 г. 

На 13 февруари 2017 г. по-големият полубрат на лидера на КНДР Ким Чен Ун Ким Чен Нам, който живееше в Китай от 2001 г., беше убит при опит за покушение, извършен в зоната на излитане на международното летище Куала Лумпур (Малайзия). Според разследващите Ким Чен Нам е бил нападнат от две жени и е напръскан с отрова (VX нервен газ) в лицето. Той умира на същия ден на път за болницата.

Източник: kommersant.ru 

P.S. В своята хронология на събития, в. "Коменсант" не е включил най-известнията случай от последните години - отравянето на бившия офицер от руското военно разузнаване и британски шпионин Сергей Скрипал и неговата дъщеря Юлия Скрипал, което стана в Солсбъри, Англия, през март 2018 г., предполагаемо с препарата „Новичок“. Тогава той беше приет в критично състояние в болница и лекарите заявиха, че той никога няма да се възстанови напълно. Дъщеря му Юлия, скоро след нападението дойде на себе си и разказа какво се е случило. Оказва се, че още 46 души са потърсили медицинска помощ след нападението, но никой не е поискал лечение. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ