Икономист прогнозира повишение на цените заради коронавируса

Икономист прогнозира повишение на цените заради коронавируса

„Коронавирусът ще увеличи цените на стоките. Ако с разпространението на вируса настане паника и хората започнат да се запасяват с продукти, ще се стигне до увеличаване на инфлацията с над 4%. Няма регулатор, който да може да се справи в тази ситуация“. Това заяви в ефира на радио „Фокус“ икономистът проф. Боян Дуранкев.

Наложените ограничения в свободното движение на хора по света ще се отразят и на търговията на дребно на китайски стоки в България, допълни той.

„Със сигурност тази година хотелиерството и ресторантьорството ще пострадат. При по-малко клиенти със сигурност производители и търговци ще гледат да компенсират загубите и това, което ще пропуснат като ползи. Бизнесът ще иска вдигане на цените на стоките по най-различни причини, но ще настоява и да се запазят ниските цени на енергия и суровини“, уточни икономистът.

По думите му, печалбата винаги е мотивиращ фактор в пазарната икономика. Според него обаче, постоянното покачване на цените води до изтъняване на средната класа, а хората с ниски доходи могат да купуват все по-малко.

„За 2019 г. инфлацията в България е надминала 3% на годишна база и има риск този процент да се увеличава. Динамиката на цените в много отношения изглежда необоснована, тъй като суровините и материалите, които се използват, нямат особено нарастване на разходите, включително и работните заплати като дял от добавената стойност. Има пълзене малко по малко, със стотинки по различни суровини, които оскъпяват крайния продукт. В крайния случай търговците и в по-голяма степен производителите повишават цените, за да покрият не само разходите, но и да имат по-голяма печалба“, уточни проф. Дуранкев.

Според него, правителството трябва да подсигури увеличение с 4% на минималните доходи, пенсии, детски добавки и други социални плащания. „Това е възможно, ако продължи преизпълняването на бюджета на страната“, категоричен бе икономистът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ