Кражбите на ток - масов, "национален спорт"

Кражбите на ток - масов, национален спорт

Кражбите на ток - масов, "национален спорт"

Неприятно, но факт – кражбите на ток се превръщат в масов „национален спорт“. Общо 6646 са констатираните случаи на нерегламентирано ползване на електроенергия през изминалата година и то, само в Западна България. Това става ясно от отчет на ЧЕЗ. Електроразпределителното дружество отговаря именно за този регион.

728 са фирмите и стопанските обекти, хванати през 2018 г. от екипите на ЧЕЗ, че крадат ток. Сред тях, 121 са ресторанти и питейни заведения, 38 са производствени и складови бази, над 90 са търговските обекти, над 40 са офиси. Останалите 11 са игрални зали, дървопреработвателни предприятия, строителни обекти и др.

Открити са множество обекти с инсталирани машини – „копачки“ на виртуална валута, които се захранват от електрическата мрежа незаконно. Измерванията показват, че откраднатата електроенергия от един подобен обект достигат 50 000 кВтч. за един месец, като това е потреблението средно на 100-150 домакинства. Рискова група са и хотели, ваканционни селища и къщи за гости, посочват още от ЧЕЗ и допълват, че проверки на такива обекти се извършват постоянно от дружеството. През годината са разкрити над 30 нарушения на подобни клиенти.

Фирмените кражби обаче представляват 11% от общо установените кражби за миналата година.

От ЧЕЗ предлагат да  бъдат въведени санкции, които да имат превантивен ефект. Наказанията трябва да бъдат строги не само по отношение на цената, но и по отношение на срока за дотаксуване, съветват от електроразпределителното дружество. В Чехия периодът на дотаксуване е 24 месеца, а в Германия 6 месеца назад, посочват още от компанията.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ