Лекарският съюз призова да не се оставя цялата тежест в борбата с COVID-19 върху НЗОК

Лекарският съюз призова да не се оставя цялата тежест в борбата с COVID-19 върху НЗОК

Лекарският съюз призова да не се оставя цялата тежест в борбата с COVID-19 върху НЗОК

Председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров призова държавата да не оставя цялата тежест в борбата с коронавируса върху НЗОК. 

"Независимо дали приходите на Касата ще са в рамките на планираните или не, според мен е задължително държавата да отдели от средствата, които е предвидила – било то от този 10-милиарден дълг, който ще се тегли, било от други източници. Не може да прехвърли цялата тежест върху НЗОК. НЗОК е касата на здравноосигурените пациенти, тя не е за борба с епидемии и не е редно всички разходи по лечение и на неосигурени пациенти, разходи по нови изследвания изцяло да лежат на гърба на Здравноосигурителната каса, защото това ще лиши българските граждани от много други важни дейности", предупреди Маджаров в интервю за БНР.

Когато държавата трябва да се справи с такава епидемия, да хвърлиш целия разход и цялата тежест върху Здравноосигурителната каса, за да оставиш после други пациенти с по-малки възможности за лечение и диагностика, не е коректно, смята д-р Маджаров.

"Държавата трябва да поеме своята роля, за да не се окаже есента, че много по-малко хора са получили съответната диагностика или са били оперирани, защото няма пари", коментира той.

Според него, липсата на предпазни средства в първите дни и седмици на регистрираните случаи у нас е довела до сегашния брой заразени медици, но при сегашното ниво на обезпечаване не би следвало този брой да расте в следващите 30-40 дни.

"В Закона за извънредното положение не са предвидени мерки за мобилизация на всички лекари. Командироването на медици не може да бъде трайно и да реши проблемите. По-скоро трябва да се мисли стратегически по отношение на принципа на финансиране на отделните отдалечени области", посочи Иван Маджаров по повод възникналата криза в болниците в Сливен и Видин и липсата на лекари, които да лекуват пациенти с Covid-19. 

Той коментира и стимулите за българските медици от първа линия. "Българският лекарски съюз предупреди още в началото, че обявените 1000 лева за медиците на първа линия без ясни критерии ще доведат по-скоро до разделение, отколкото да стимулират. Така и се оказа", подчерта още д-р Иван Маджаров. Според него тези пари са били разпределени по начин, който е обиден "дори и за самите звена, в които работят колегите". 

"Стимулите за лекарите и за медицинските сестри трябваше да бъдат масови, големи и значителни", допълни Маджаров, като разшири диапазона до ДЦК-тата и общопрактикуващите лекари, които по думите му в епидемична обстановка не знаят кой влиза в кабинета им и застава срещу тях, както и до специалистите в РЗИ, които ходят да взимат проби и да карантинират. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ