Магистрати в цялата страна излязоха на мълчалив протест

Магистрати в цялата страна излязоха на мълчалив протест

Магистрати в цялата страна излязоха на мълчалив протест

Десетки прокурори и съдебни служители излязоха днес пред Съдебната палата в София на мълчалив протест. Недоволството им беше породено от приетите от правната комисия промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, които предвиждат закриване на спецпрокуратурите и спецсъдилищата в страната.

Те са и в дневния ред на днешното пленарно заседание на парламента, а един от вносителите, председателят на ПГ на "Демократична България" призова от парламентарната трибуна директно за закриването на спецсъдилищата и спецпрокуратурата. "Искам да ви призова да закрием специализираните съдилища и прокуратура. Може да е имало препоръки от европейските институции, но никой не си е представял, че България ще създаде толкова инструменти за репресиране. ", заяви той.

С декларация срещу промените вече излезе Асоциацията на прокурорите, а вчера и Камарата на следователите и Прокуратурата. А днес подкрепата си дадоха главният прокурор Иван Гешев, заместникът му Борислав Сарафов, шефката на спецпрокуратурата Валентина Маджарова, говорителят Сийка Милева, както и членове на прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, които също бяха сред протестиращите. 

Гешев обясни, че е сред прокурорите на протеста не като главен прокурор, а като прокрурор и магистрат, за да подкрепи колегите си, които искат да защитават интересите на българското общество. 

"Смятаме, че опитите чрез "спешно лобистко "законодателство" да се унищожат специализираните структури не е в интерес на българските граждани и общество", заяви говорителят на главния прокурор Сийка Милева. Според нея целта на тези законодателни промени е или в интерес на обвиняеми лица с финансови възможности или се защитават чужди национални интереси. 

След продължилия 15 минути мълчалив протест, главният прокурор Иван Гешев благодари на събралите се негови колеги и зави, че се чувства горд от това,че е Главен прокурор, след което беше изпратен с ръкопляскания. 

Протести имаше и пред Съдебните палати във Варна, Добрич, Силистра, Разград и Шумен, както и пред сградата на държавното обвинение в Пловдив. 

"Ако сме правова и конституционна държава, не би следвало в настоящия момент темата за извънредността на спецмагистратурите да се повдига отново. Ако сме правова държава, не би следвало без какъвто и да било сравнителен анализ да се мотивира извод за липса на резултатност от правоприлагането на специализираните органи на съдебна власт", пише в позицията на спецпрокурорите и администрацията. 

Според тях с внесеното предложение в 45-ото Народно събрание за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт се нарушават принципа за разделение на властите и независимостта на съдебната власт. В декларацията си те задават и въпроса дали решението за закриване на спецпрокуратурата и спецсъдът без аргументи не обслужва чужди интереси или такива на организирани престъпни групи? "Не искаме да вярваме, но допускаме, че целта е отнемането на функционалния ни имунитет", пише в становището на спецпрокурорите и администрацията. 

Ръководството на Прокуратурата също се обяви в подкрепа на протеста на прокурорите, следователите и съдебните служители в цялата страна. "Като всеки български гражданин, най-вече ние, сме длъжни да реагираме, когато е налице недопустим политически натиск върху независимата съдебна власт и нарушаване на принципа за разделение на властите. Това са едни от основните ценности, върху които е изграден Европейския съюз, а и всяка демократична държава", са посочва в позиция, качена на сайта на Прокуратурата.

"Смятаме, че опитите чрез спешно лобистко "законодателство" да бъдат унищожени най-ефективните и ефикасни структури за борба с организираната престъпност, корупцията и престъпленията по грава I от НК (основно шпионаж и тероризъм) не е в интерес на българските граждани и общество. Идеите за изваждане на прокуратурата от съдебната власт и възстановяване на т.нар. Живкова конституция от 1971 година могат да бъдат в интерес само и единствено на обвиняеми и подсъдими лица със сериозен финансов ресурс придобит по престъпен начин, а вероятно и на чужди национални интереси", се посочва още в позицията. 

Прокуратурата на Република България ще уведоми европейските институции за опасността от нарушаване на върховенството на правото в Република България и реалната угроза от заличаване на постигнатия от страната ни напредък в областта на правосъдието и вътрешен ред. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ