Медицински сестри, акушерки и рехабилитатори ще могат да учредяват лечебни заведения

Медицински сестри, акушерки и рехабилитатори ще могат да учредяват лечебни заведения

Депутатите дадоха възможност лекарските асистенти, медицинските сестри, акушерките и рехабилитаторите да учредяват лечебни заведения като физически лица. В тях те ще могат да осъществяват самостоятелно медицински и здравни грижи, манипулации, превенция и профилактика на болести или да полагат здравни грижи, назначени от лекар. Това стана с приемането на второ четене на текстове от промените в Закона за лечебните заведения. 

Промяната в закона дава възможност здравните грижи, които не се включени самостоятелно в обхвата на задължителното здравно осигуряване, да се предоставят по желание на пациента срещу заплащане или чрез механизмите на доброволното здравно осигуряване. Такива грижи могат да бъдат смяна на превръзка, поставяне на абокат или инжекция и други.

Приетите текстове дават възможност лечебните заведения да се учредяват от еднолични търговци или еднолични търговски дружества, регистрирани от лекарски асистенти, медицински сестри, акушерки или рехабилитатори. В закона се уточнява, че в случаите, когато лечебното заведение се учредява като еднолично търговско дружество, едноличният собственик управлява и представлява лечебното заведение.

Срещу тези разпоредби възразиха от "БСП за България". Дискусионен беше въпросът как ще се регламентира обхватът на дейността на медицинските специалисти и кой ще им плаща.

Председателят на парламентарната комисия по здравеопазването Даниела Дариткова /ГЕРБ/ обясни, че се дава възможност дейности, които са осъществявани и сега на терен от медицински сестри, лекарски асистенти и рехабилитатори, да бъдат регламентирани в закона. По думите й това позволява, от една страна, тази практика да се регламентира, от друга страна, да бъде добре контролирана. Дариткова обясни, че медицинските специалисти могат да правят само това, което е разписано в наредбата на здравния министър, по лекарско назначение.  

"Редица манипулации и услуги, които ще вършат тези структури, ще бъдат легитимирани по начин, който е законово разписан и по който може това да даде възможност за прозрачно упражняване на тяхната дейност. Това е в интерес на медицинската помощ и на пациентите в България", посочи Дариткова. 

Според нея приетите текстове са само в полза на българските пациенти, които се нуждаят от лекарските асистенти, бившите фелдшери, които подпомагат дейността на общопрактикуващите лекари в много населени места на България, както и от легитимиране на дейността на медицинските сестри, които могат да извършват и здравно-социални услуги, както и от рехабилитация на пациенти, изписани у дома, след тежки неврологични заболявания.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ